Klíšťata jsou letos přemnožená. Bedlivě sledují počasí a čekají na svou kořist

Klíšťata jsou letos přemnožená.
Klíšťata jsou letos přemnožená.
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 6. 2020

Zlínský kraj patří k nejvíce postiženým krajům v rámci klíšťové encefalitidy ve srovnání se všemi kraji v Česku. Za poslední rok se v něm zdvojnásobil počet případů. Klíšťata jsou vlivem klimatických změn přemnožená a rozšiřují se do vyšších nadmořských výšek.

Množství a aktivita klíšťat závisí jak na klimatických podmínkách, tak na dostupnosti jejich přirozených hostitelů. Člověk, ač si to mnoho lidí neuvědomuje, je pro klíšťata jen velmi podružným hostitelem. Přesto pro něj klíšťata představují velké riziko.

Počet případů klíšťové encefalitidy, která může mít trvalé zdravotní následky, postupně stoupá. Aktivita klíšťat je aktuálně vyšší než před rokem, svědčí o tom i počet případů nakažených.

Epidemiologové letos očekávají, že se počet nakažených klíšťat ještě zvýší kvůli mírné zimě, ale i přemnoženým hrabošům. Právě díky nim přežije více larev a nakazí tak více lidí.

Klíšťata sledují počasí

Klíšťata mají v oblibě mírné zimy, nepříliš horké léto a dostatek vlhkosti - to je pro ně ideální prostředí. Souběh těchto příznivých okolností například způsobil výjimečné rozmnožení a aktivitu v roce 2006. Šlo o rekordní rok s dosud největším počtem případů klíšťové encefalitidy v České republice.

Klíšťatům v posledních dvou desetiletích také prospělo zvýšení průměrných ročních teplot, takže v průběhu tohoto období došlo nejenom k výraznému nárůstu počtu onemocnění, ale také k posunu výskytu klíšťat.

Epidemiologové v každém případě doporučují očkování. Letos se mnohým lidem taková varianta rozhodně vyplatí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.