Kluci mohou dojít do finále tak, jako my v roce 1996. Je to rychlý turnaj, říká Karel Poborský

Legenda českého fotbalu Karel Poborský
Legenda českého fotbalu Karel Poborský
Foto: Nextfoto
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 6. 2021

Legenda českého fotbalu Karel Poborský (49), který vstřelil v roce 1996 do sítě Portugalců jeden z nejhezčích gólů fotbalové historie, je přesvědčen, že výběr trenéra Jaroslava Šilhavého může na letošním EURU uspět. "Od nás tehdy nikdo nic nečekal, ale my najednou stáli ve finále," řekl Karel Poborský pro ŽivotvČesku.cz s tím, že když se sejde kvalita a štěstí, může se během krátkého turnaje stát cokoliv.

Fenomenální záložník s vynikající kopací technikou pomohl k tomu, že v roce 1996 se český národní tým v Anglii podíval do finále EURA. Výběr trenéra Dušana Uhrina pak těsně nestačil na Německo, ale stříbrné medaile měly obrovskou cenu. Kluci jako Pavel Nedvěd, Patrik Berger či Radek Bejbl si tehdy vyzkoušeli, že hrát se dá s opravdu každým. Podle Karla Poborského bude utkání se Skotskem enormně důležité, ale postoupit se dá i přes úvodní porážku.

"Zápas se Skoty beru jako hodně otevřený a podle mě může skončit vítězstvím, prohrou i remízou. Klukům určitě přeji, aby v tomto utkání uspěli, dohánět pak ztrátu s Chorvaty nebo s Angličany ve Wembley by bylo hodně těžké. Je důležité odstartovat tak, aby nám to dalo klid do začátku turnaje, ideální je samozřejmě vítězství," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Karel Poborský, ale rychle dodal, že postoupit se dá i přes prohru v úvodním zápase. Tak jako v roce 1996, kdy Češi padli ve skupině s Německem.

"Nedá se říct, že při neúspěchu se Skotskem je konec. Zápasy ve skupině nejsou černobílé. Naše generace první utkání prohrála, ale pak jsme došli až do finále. Šli jsme tehdy dál na úkor Itálie a rozhodly o tom poslední minuty. Skotsko je papírově nejslabší tým a je třeba, aby kluci v utkání obstáli. Držím tedy palce a pak se uvidí. A kam až může tým dojít? Může samozřejmě dojít až do finále stejně jako my v roce 1996. Od nás tehdy nikdo nic nečekal, ale my najednou stáli ve finále. Tento turnaj je strašně moc rychlý, není to dlouhodobá soutěž, naši hrají jako tým, mají svou kvalitu a když budou mít i kapku štěstí, které je vždy potřeba, tak se může stát cokoliv," dodal pro ŽivotvČesku.cz legendární záložník.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.