Koalice Pirátů a STAN by podle průzkumu v červenci volby nevyhrála. Ivan Bartoš popsal, co bude hlavním úkolem

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Petr Hloušek / Právo / Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 7. 2021

Podle volebních modelů agentur Median, CVVM a STEM by v červenci volby do Poslanecké sněmovny vyhrálo hnutí ANO, obě koalice, jak Pirátů se STAN tak SPOLU se drží na druhém a třetím místě v těsném závěsu. Podle předsedy České pirátské strany Ivana Bartoše (41) je klíčové, aby jejich příznivci k volbám skutečně přišli a mohli tak budoucnost země ovlivnit. "Jen tak můžeme mít konečně férový funkční stát bez korupce," uvedl Ivan Bartoš pro ŽivotvČesku.cz a popsal, jak se k volebním průzkumům staví.

Říjnové volby do Poslanecké sněmovny jsou už coby kamenem dohodil. Koalice Pirátů a STAN se dlouhodobě drží na prvních třech příčkách předvolebních modelů, v červenci by však podle průzkumů volby vyhrálo hnutí ANO. Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš k výsledkům řekl, že se více než na sledování průzkumů zaměřuje na práci pro lidi a na seznámení voličů s programem. Přestože by koalice červencové volby nevyhrála, výsledky modelů dlouhodobě hovoří v její prospěch.

"Z průzkumů je zřejmé, že má naše koalice silnou důvěru mezi lidmi, a toho si velice vážím.  Volební průzkumy se nicméně mění v návaznosti na různé metodologie či aktuální události, my se proto soustředíme hlavně na reálnou práci pro lidi, a během kontaktní kampaně je chceme seznámit s naším kvalitním programem pro rozvoj Česka," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš.

Stávající premiér Andrej Babiš povede kandidátní listinu v Ústeckém kraji, kde bude svému největšímu rivalovi přímo konkurovat. Pro koalici Pirátů a STAN je klíčové, aby lidé skutečně hlasovali. "Naším primárním úkolem přesvědčit příznivce, aby k volbám skutečně přišli. Jen tak můžeme mít konečně férový funkční stát bez korupce i buzerace a ukončit éru privatizace země jedním oligarchou," dodal předseda České pirátské strany pro ŽivotvČesku.cz.

Aktuální model CVVM ukazuje, že do vedení se dostalo hnutí ANO. Na druhém místě s 21,5 procenty hlasů by se umístila koalice SPOLU tvořená stranami ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Třetí pozice by s 21 procenty patřila koalici České pirátské strany a STAN. Strana SPD by získala devět procent a Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) jen o procento méně. Do Sněmovny by se dostala i ČSSD, která by nyní získala 6,5 procenta.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.