Kolapsy na evropských letištích nekončí, rušení a zpoždění letů se stává běžnou praxí. Ohledně pražského letiště promluvila mluvčí

Letiště - Ilustrační snímek
Letiště – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Lucie Tůmová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 5. 8. 2022

Už několik měsíců vládne na evropských letištích chaos. Za problémy stojí nedostatek letištního personálu, vysoký počet cestujících a stávky zaměstnanců letišť a leteckých společností. Letiště Heathrow dokonce kvůli aktuální situaci vyzvalo aerolinky, ať zastaví další prodej letenek na léto. Situaci pro ŽivotvČesku.cz okomentovala mluvčí Letiště Václava Havla Praha Klára Divíšková.

Za problémy stojí nedostatek zaměstnanců, kteří během pandemie dostali výpověď a zpět už se na původní místo nevrátili. Na letištích tak chybí personál, který se stará o odbavení zavazadel nebo pasovou kontrolu.

Další příčinou je také vysoký počet cestujících. "Je to nepříjemné a řeší to úplně každý. Stojí za tím abnormálně vysoký zájem o cestování. Lidé chtějí létat a užívat si, než přijde další vlna covidu a také zdražení. Vzdušný prostor je přeplněný," řekla redakci ŽivotvČesku.cz mluvčí cestovní agentury (CA) Invia Andrea Řezníčková.

Situaci ztěžují i stávky personálu napříč evropskými letišti i leteckými společnostmi. V důsledku nich nedobrovolně uvízly tisíce lidí v cizině a na návrat si musely i několik dnů počkat.

Dobrou zprávou pro české cestovatele je, že na Letišti Václava Havla v Praze se výše zmíněné problémy vyskytují jen ojediněle. "Na našem letišti opravdu žádný chaos není. Zrušené lety evidujeme pouze v jednotkách," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí letiště Klára Divíšková.

Následně poradila, co má v takovém případě cestující dělat. "Pokud ke zrušení letu dojde, klient se musí spojit s konkrétní leteckou společností nebo zprostředkovatelem, od kterého si letenky zakoupil, a přímo s nimi řešit otázku náhrady," popsala postup pro ŽivotvČesku.cz.

Promluvila ale také o tom, že i na pražském letišti mají problém s nedostatkem zaměstnanců. "Chybí nám desítky pracovníků převážně na bezpečnostní kontrole, a to i přesto, že jsme náborovou kampaň spustili už na začátku roku. Nicméně díky zkráceným úvazkům a brigádníkům, a samozřejmě stávajícím zaměstnancům, se nám daří všechny směny pokrývat," řekla pro ŽivotvČesku.cz Klára Divíšková.

Nakonec nastínila, kdy by komplikace na evropských letištích mohly ustat. "Nejsem v pozici, abych mohla hodnotit situaci na jiných letištích, ale je pravděpodobné, že se situace uklidní během podzimu," dodala tisková mluvčí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.