Kolik tisíc stojí manželka a děti, které vodí rodiče za nos. Video ukazuje, jak funguje početná rodina. Režisérka Výměny promluvila o sociálním odboru
Výměna manželek často odkryje neuvěřitelné životní peripetie, ale i problémy, které se týkají řady českých rodin. Nejinak tomu bude v premiérové epizodě, kterou dnes večer odvysílá televize Nova. Ukáže se totiž, kolik může stát věno, stejně jako situace, kdy si otec neví rady s dospívajícími syny, kteří ho vodí za nos při plnění domácích úkolů za distanční výuky. "Pokud budeme optimisté, tak snad nehrozí, že by tento jev měl dlouhodobý celospolečenský dopad," řekl pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář.
Dvě hodiny cesty autem dělí rodiny, které se účastní nového dílu Výměny manželek. V Krupce nedaleko Ústí nad Labem žije David (36) a Olina (33), jsou spolu přes sedmnáct let a vychovávají tři děti, Davida (16), Chanel (16) a Kristiána (11). Jde o pár z romského prostředí a od Davida zazní třeba to, že v rámci věna zaplatil rodičům Oliny, žijícím na Slovensku, 25 tisíc korun. Stále se prý mají rádi, jen Olina by si přála, aby se zvláště mužští členové rodiny víc zapojovali do chodu domácnosti, protože je teď většina povinností na ní.
Druhá rodina ve složení Kristýna (28), Martin (30) a Natálka (3) žije v Pardubicích. Ačkoli na první pohled vypadají jako sehraná trojka, realita je taková, že pár už několikrát uvažoval o rozchodu. Účast ve Výměně jim má dát čas na rozmyšlenou, zda se ještě pokusí vztah zachránit. Důvodem problémů je podle Kristýny především to, že ji Martin příliš často komanduje.
Obě ženy musí poté, co se ve svých domácnostech na deset dní vystřídají, začít hned řešit především potíže s dětmi. Malá Natálka má problémy s jídlem a navíc vyžaduje u stolu puštěné pohádky, což se Olině moc nezamlouvá. Na druhé straně zase Kristýna zjišťuje, že náctileté děti během distanční výuky zanedbávají přípravu do školy a svému tatínkovi tají, kolik mají domácích úkolů.
Kristýna proto vezme situaci do vlastních rukou a zvláště chlapcům s učením pomáhá. Zároveň zařídí rodičovskou kontrolní aplikaci do telefonu tátovi Davidovi, který se pak nestačí divit, kolik úkolů jeho synové zanedbali. Hoši sice nejdříve protestují, nakonec se je ale podaří přimět, aby své povinnosti splnili a dodělali všechno, čemu se snažili vyhnout.
Podobné problémy se přitom během lockdownu týkaly nejedné české rodiny, zvláště v případě, kdy rodiče sami nedokázali svým ratolestem s plněním školních povinností pomoci. Přestože už byla kontaktní výuka obnovena, mnozí žáci mohou mít kvůli předchozímu vlažnému přístupu k samostudiu značné mezery ve vzdělání.
Jaký to může mít vliv na vzdělanost populace, popsal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný sociolog Vojtěch Bednář, který se zabývá také personálním řízením a otázkou motivace. "Doufejme, že ten dopad bude spíše v rovině jednotlivců než na celospolečenské úrovni. Záleží samozřejmě na tom, na jaké úrovni byl člověk předtím, ale většinou má poté tendenci rychle naskočit do původních kolejí. Klíčové ale je jednak to, aby takový stav netrval příliš dlouho a aby se také kontaktní a distanční výuka příliš často nestřídaly. To by poté mohlo působit potíže s přizpůsobením daleko většímu počtu žáků," varoval Vojtěch Bednář před nevýhodami, které příliš mnoho změn ve způsobu vyučování skýtá.
V případě rodiny z Krupky měla na vzdělávání dětí přítomnost náhradní maminky Kristýny pozitivní dopad. Obecně je však vliv účasti v pořadu na další život zvláště nejmladších účastníků často kritizován jako neetický, protože děti obvykle nemají příliš na výběr, zda se natáčení chtějí účastnit. Na druhou stranu však už štáb v několika případech odhalil skutečně špatnou výchovu a pokusil se dětem pomoci.
"Pro mě je vždy náročné, když vidím, jak se v rodině zachází s dětmi. Mockrát jsem plakala, stane se, že mě ty emoce úplně přepadnou. V několika případech jsme i dávali podnět na sociální odbor. To jsou ale věci, které do toho dílu pak nedáme, to se pak řeší mimo kameru," uvedla pro ŽivotvČesku.cz před časem režisérka pořadu Jana Rezková.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.