Kolikrát se budeme za rok muset přeočkovat? Roman Prymula promluvil o realitě vakcíny
V současnosti se nejvíce diskutuje o tom, kdy se začne očkovat v Česku. V Británii první lidé mají vakcínu v těle a Česko má objednanou prostřednictvím společných smluv Evropské unie vakcínu proti covidu-19 pro 6,9 milionu obyvatel. Podle epidemiologa Romana Prymuly (56) nebude nejspíše zcela potřebné přeočkování vakcínou více než jednou do roka. Přesně to ale zatím nikdo neví.
Podle ministra Jana Blatného (50) je cílem proočkovat 65 až 70 procent české populace. V současnosti se ani přesně neví, co vakcína způsobí u lidí, kteří nemoc prodělali a jak přesně dlouho vydrží imunita. Ministerstvo zdravotnictví ubezpečuje, že vakcína není nebezpečná a představovala by významná rizika. Jak tedy bude člověk odolný po očkování, když imunita pro prodělání nemoci je přibližně na devadesát dnů?
"O 90 dnech imunity se mluví v souvislosti s prodělanou infekcí. Data o přetrvávání postvakcinační imunity doposud nemáme. Takto krátká imunita by se teoreticky mohla týkat inaktivovaných vakcín, tedy těch, kdy je živý virus usmrcen a následně vpraven do organismu. U proteinových či genetických vakcín se předpokládá navození delší obranyschopnosti a nemyslím si, že by bylo nutné kratší přeočkování než jedenkrát za rok," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.
Očkování v Česku bude dobrovolné, hradit ho mají pojišťovny. V současnosti průzkumy ukazují, že na očkování chce přistoupit okolo 40 procent populace.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.