Komentář Lukáše Pollerta: ČR se bude dál zadlužovat a domácnosti na tom budou hůře

Lukáš Pollert
Lukáš Pollert
Foto: Se svolením Lukáše Pollerta
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 3. 2023

Zákrok policie po sobotní demonstraci v Praze byl podle vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana (43) profesionální. V první fázi byl defenzivní, na násilí pak musela adekvátně reagovat, řekl v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Dále pak současná drahota přiměla řadu lidí jít na demonstraci vyjádřit svůj názor. Tempo růstu cen v Česku se v únoru proti lednu snížilo, a to zejména kvůli tomu, že ceny energií už narazily na cenové stropy. Zdražování v únoru táhly hlavně potraviny. Pro ŽivotvČesku.cz poskytl svůj komentář uznávaný lékař a komentátor Lukáš Pollert (52), který v rámci dohledné budoucnosti nevidí světlo na konci tunelu.

Sobotní protivládní demonstraci Česko proti bídě svolala na Václavské náměstí v centru Prahy strana Právo Respekt Odbornost (PRO). Po oficiálním skončení akce zhruba v 17:00 se část účastníků pokusila sundat z fasády Národního muzea ukrajinskou vlajku. Policie demonstranty vyzvala k odchodu, na místo dorazili těžkooděnci, kteří zablokovali vstup do budovy. Policisté zajistili 18 lidí, podezřelí jsou z přestupku. Jeden z účastníků byl zadržen pro podezření z trestného činu. Muž měl podle fotografií z demonstrace na batohu písmeno Z, které používá ruská armáda během války na Ukrajině, a na rukávu logo ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny.

Pokud pak jde o inflaci, letos se neočekává, že by došlo na její dramatický pokles. V lednu inflace dosáhla 17,5 procenta, zrychlila z prosincových 15,8 procenta. Podle odborníků bylo za zrychlením tempa růstu cen zejména zdražení energií po konci úsporného tarifu a přechodu na cenové stropy. Následně meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v únoru zpomalil z lednových 17,5 procenta na 16,7 procenta. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ). 

"Co bude eskalovat, tak to, když se bude zhoršovat ekonomická situace rodin. To je vždy nějakým hybatelem. Jedna věc je, že část se odehrává na sociálních sítích, kdy se lidé vyjadřují, ale to je málo. A pak fyzicky někam přijít je druhá možnost. Ale nemyslím si, že to k něčemu většímu povede. Máme tady vládu ještě na další tři roky, která má většinu, tedy 108 hlasů ve Sněmovně, a nemyslím si, že se bude něco měnit. ČR se bude dál zadlužovat a domácnosti na tom budou hůře," řekl pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na téma, které vzbudilo řadu silných emocí.

Účastníci sobotní protivládní demonstrace zaplnili Václavské náměstí v celé šířce po Opletalovu ulici. Ve středu náměstí byli až k Jindřišské ulici. Předseda pořádající strany PRO Jindřich Rajchl uvedl, že pokud vláda nepřijme požadavky jeho strany nebo neodstoupí, další protest na stejném místě se uskuteční 16. dubna a akce přejde v blokádu vládních budov.

Největší vliv na vývoj cenové hladiny měly podle statistiků v únoru nadále ceny týkající se bydlení. Celkově v únoru meziroční růst cen bydlení, vody, energie a paliv zpomalil z lednových 24,3 procenta na 22,2 procenta. Třeba ceny elektřiny zmírnily růst z 36,4 na 32 procent a ceny zemního plynu z 87 na 74,3 procenta. Pokles meziroční inflace u energií byl ale podle ČSÚ částečně ovlivněn i meziměsíčním zdražením energií v únoru 2022.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.