Komentář Zdeňka Hřiba: Nejsou to Piráti, kdo brzdí vznik nové koalice. SPOLU nemůže vládnout autokraticky

Zdeněk Hřib
Zdeněk Hřib
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 11. 2022

Uplynulo už více než osm týdnů od komunálních voleb, ale o složení nové pražské koalice stále není jasno. Piráti nicméně vznik nové vlády v Praze nijak nebrzdí. Rozhodnutí o sestavení nové pražské koalice je tradičně na vítězi voleb, teď tedy na koalici SPOLU. Piráti přišli hned s několika kompromisními návrhy k sestavení koalice, uvedl pro ŽivotvČesku.cz v úvodu svého komentáře dosavadní primátor hlavního města Zdeněk Hřib (41).

"Osobně mám za to, že nová vláda v Praze vznikne rychle poté, co SPOLU vstřebá fakt, že získali ve volbách jen necelých 25 procent, tedy méně než čtvrtinu hlasů obyvatel Prahy. Tedy při reálné volební účasti 44 procent jde o cca 11 procent ze všech oprávněných voličů. Klíčové totiž je, aby se smířili s tím, že s tímto výsledkem nemohou sami poroučet celému městu," sdělil ve svém komentáři šéf Prahy s tím, že Piráti plně respektují, že chtějí mít primátora, ale nemohou zároveň vznášet nárok na většinu v radě. To totiž ani zdaleka neodpovídá jejich skutečnému volebnímu výsledku, doplnil.

"Aktuální situace působí tak, jako by ve SPOLU čekali na prezidentské volby, protože jako vítěz voleb nevyvíjejí aktivitu ke vzniku koalice, kterou by vyvíjet měli. Připomínám, že poslední a zároveň jedinou nabídku jsme od nich dostali 22. října, tedy před více než třemi týdny, tedy v době, kdy už jsme s Prahou sobě vystupovali jako Aliance stability. Od té doby se s námi odmítají setkat," zdůraznil ve svém komentáři zaslaném do redakce ŽivotvČesku.cz primátor.

Nyní je čistě na vítězném SPOLU, zda chtějí být v koalici buď s demokraticky smýšlejícími a respektujícími partnery, nebo raději s populisty. S volebním vítězstvím se totiž pojí i ne vždy příjemná povinnost se rozhodnout a dohodnout. A teď ve hře není nic menšího než stabilita Prahy v době souběžných krizí a spokojenost místních obyvatel, dodal Zdeněk Hřib v komentáři pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.