Kompenzace za koronavirus? Jen pro snílky... Čína: S USA jsme na pokraji studené války

USA a Čína mají velmi ochlazené vztahy.
USA a Čína mají velmi ochlazené vztahy.
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 5. 2020

Velmi nepříjemný scénář se odehrává mezi Čínou a Spojenými státy. Podle čínského ministr zahraničí Wang-I se obě země ocitli na pokraji studené války. Může za to ostrá kritika ze strany USA, a to zejména v rámci kompenzaci za epidemii koronaviru. Podle ministra je snílek ten, kdo by jí po Číně požadoval.

Už před několika dny prezident Spojených států Donald Trump uvedl, že je možné, že USA bude po Číně požadovat za pandemii odškodné.

Wang při výrošní tiskové konferenci řekl, že USA a Čína musejí najít najít způsob mírové existence, protože ze spolupráce jenom získají, zatímco konfrontace jim přinese ztráty. Na COVID-19 už zemřelo od prosince přes 342 tisíc lidí, přičemž téměř 100 tisíc v USA.

Ochlazení vztahů

Současné vztahy, které v minulosti poznamenala obchodní válka, se značně zhoršily. Zejména ve spojitosti s obviněním za pandemii nákazy.

Čínský ministr dále uvedl, že je důležité, aby obě země začaly koordinovat politiku s ohledem na své hospodářství i na eknomiku celého světa. Zmínil zároveň, že ti, kdo chtějí, aby Čína zaplatila kompenzaci, jsou snílci.

"V USA se kromě zkázy způsobené koronavirem šíří i politický virus a nevynechá příležitost, aby nezaútočil a nehanil Čínu" uvedl směrem k USA čínský ministr a zároveň se zastal WHO - Světové zdravotnické organizace, kterou USA kritizuje.

Podle Wanga odvedl ředitel WHO Tedros Adhanomom Ghebreyesus dobrou práci. Podle Trumpa tomu je naopak.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.