Komu z prezidentských kandidátů vysloví Miloš Zeman podporu: Na 99 procent to bude ve druhém kole, tipuje politolog

Prezident Miloš Zeman je nemocný
Prezident Miloš Zeman je nemocný
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 12. 2022

Prezidentská volba začíná prvním kolem 13. a 14. ledna 2023. Druhé kolo se uskuteční o dva týdny později. Ministerstvo vnitra minulý týden potvrdilo platnost kandidatury u devíti lidí. Silným »žolíkem« v prezidentské volbě bude podpora dosluhující hlavy státu Miloše Zemana (78). Kdo ho obdrží, se redakce ŽivotvČesku.cz dotázala uznávaného politologa z Masarykovy univerzity a Národního institutu SYRI Lubomíra Kopečka. Oslovený odborník se domnívá, jak z jeho slov vyplynulo, že podporu z Hradu získá nejpravděpodobněji Andrej Babiš (68), nikoliv však ukvapeně.

Do volebních debat se minimálně do konce roku nechce hlásit předseda hnutí ANO a bývalý premiér Babiš. V současnosti se zaměřuje na zviditelňování v regionech, kam většinou politici moc nejezdí, zdůrazňuje nedostatky vlády Petra Fialy (58) a nechává veřejná vystoupení až na poslední velké debaty, ve kterých bude doufat, že se mu podaří »alespoň emočně oslovit tu nerozhodnutou část obyvatelstva«.

K největším favoritům patří podle posledních průzkumů bývalý náčelník generálního štábu armády Petr Pavel (61), zmíněný expremiér Andrej Babiš nebo bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová (43).

Zásadní bude »finálová rovinka«, do které podle respektovaného politologa zasáhne i Miloš Zeman. "Myslím si, že si nenechá ujít příležitost se k volbě svého nástupce ještě zcela intenzivně vyjádřit. To bude pravděpodobně poslední velmi sledovaná věc, kterou udělá v prezidentské funkci, byť nás může překvapit krátce poté, co mu skončí funkční období. Tady bych ale vzhledem k jeho naturelu řekl, že tam tendence se k tomu vyslovit bude. On svou preferenci už řekl, zmínil tři jména, a to Vitásková, Středula a Babiš. Prvně jmenovaná je ze hry, druhý jmenovaný nevypadá, že by měl velkou šanci oslovit nějak zvlášť mnoho voličů, takže z toho zbývá Babiš. A tipl bych si, že pokud Babiš postoupí do druhého kola, že tam vyslovení podpory na 99 procent bude," uvedl pro ŽivotvČesku.cz na dotaz odbornou veřejností respektovaný politolog a profesor Lubomír Kopeček.

Dosluhující hlava státu už v minulosti uvedla, že jakmile jí skončí mandát, což se stane 8. března, odejde do důchodu a přesune se do domu v Lánech, jehož stavba finišuje. Ke stěhování by mělo dojít už v lednu, možná v únoru, uvedl nedávno.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.