Komunisté podporují nouzový stav přes Velikonoce. Odborník řekl, k čemu to směřuje

Ilustrační snímek – Velikonoční pomlázka
Ilustrační snímek – Velikonoční pomlázka
Foto: Profimedia.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 3. 2021

Prodloužení nouzového stavu o 30 dnů vláda zřejmě neprosadí, ale komunisté dali najevo, že počítají s kratší variantou přes Velikonoce. To by mělo pomoci snížit počet nakažených. Otázkou je, jak razantní pokles bude. "Hygiena zvládne trasovat 1000 možná 1500 nakažených denně," uvedl pro ŽivotvČesku.cz profesor Jaroslav Flegr z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

V pátek se ve Sněmovně bude hlasovat o prodloužení nouzového stavu. Vláda chtěla prosadit další 30 dnů, to se ale zřejmě nepovede. Ještě ve středu to vypadalo, že premiér Andrej Babiš (66) nedokáže lídry opozice přesvědčit, aby byl nouzový stav prodloužen. Vláda totiž k prosazení svého záměru potřebuje také hlasy nevládních poslanců.

Piráti, STAN i ODS chtěli po premiérovi a po ministru zdravotnictví Janu Blatném, aby poskytl data, jak přesně jednotlivá opatření v boji s šířením koronaviru pomáhají. Opozice považuje za nadbytečný například zákaz cestovat mezi okresy.

Ve čtvrtek podali vládě pomocnou ruku komunisté. Vedení KSČM doporučilo prodloužit nouzový stav, aby se překlenuly Velikonoce. Jarní svátky považuje vláda i odborníci za zlomové. Hlasy komunistických poslanců by vládě stačily.

Také lékaři a odborníci doufají, že pokud se podaří přes Velikonoce udržet přísná pravidla, bude to mít pozitivní efekt v boji s epidemií.

"Je šance, že přes Velikonoce počty nakažených vyklesaj. Jde o to, zda vyklesaj na takovou hodnotu, aby už nakažené a jejich kontakty zvládala hygiena vytrasovat. Jedině funkční trasování, v optimálním případě doplněné preventivním PCR testováním populace, může zabránit opětovným lockdownům a zbytečné smrti stovek osob. Odhaduji, že více jak 1000 či 1500 nakažených denně nevytrasují. Je to vlastně jednoduché - je třeba nouzový stav udržet, než počty klesnou na hodnotu, o níž hygiena řekne, že už ji kvalitně vytrasovat zvládne," řekl pro ŽivotvČesku.cz profesor Jaroslav Flegr z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Epidemie v České republice zpomaluje. Ve středu přibylo v Česku 8763 potvrzených případů onemocnění covid-19. Ve srovnání se stejným dnem minulého týdne byl přírůstek zhruba o čtvrtinu nižší. Ve středu se ve srovnání s předchozím dnem mírně zhoršilo reprodukční číslo, které stouplo o jednu setinu na 0,83. Od začátku epidemie zemřelo v České republice s koronavirem 25.450 lidí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu