Končí nouzový stav, ale nová a přísnější opatření se dotknou oslav Silvestra. Situaci zhodnotil epidemiolog Roman Prymula

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 25. 12. 2021

V Česku od půlnoci končí nouzový stav, který předchozí vláda expremiéra Andreje Babiše (67) vyhlásila na konci listopadu na dobu 30 dní. Počínaje středou 29. prosince však vejdou v platnost zpřísněná opatření, která se dotknou také silvestrovských a novoročních oslav. "Myslím si, že opatření jsou nastavena tak, aby trochu kompenzovala zrušení nouzového stavu. Jeho konec ruší některá opatření, která z něho vycházela a nejdou nařídit podle jiných legislativních norem," vyjádřil se epidemiolog Roman Prymula (57) pro ŽivotvČesku.cz.

Nový kabinet premiéra Petra Fialy (57) se rozhodl nepožádat poslance o prodloužení nouzového stavu, který tak skončí 25. prosince (na první svátek vánoční) ve 23:59. Epidemii koronaviru se pokusí řešit prostřednictvím pandemického zákona (neumožňuje plošné restrikce jako nouzový stav) a také zpřísněním opatření, která vláda schválila na středečním jednání. Budou platit od 29. prosince 2021 od 00:00 až do 2. ledna 2022 do 23:59.

"Myslím si, že opatření jsou nastavena tak, aby trochu kompenzovala zrušení nouzového stavu. Tím, že končí nouzový stav, se ruší některá opatření, která z něho vycházela a nejdou nařídit podle jiných legislativních norem. To znamená v podstatě třeba prodloužení zavíracích dob, což nastane automaticky. A opatření, na která se vláda snaží reagovat těmi doplňkovými opatřeními, aby alespoň nějakým způsobem snížila rizikovost," řekl Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Zpřísněním dochází k tomu, že na veřejných a soukromých akcích nebude moci být více jak 50 osob bez místa k sezení. V restauracích bude muset být dodržován počet lidí u jednoho stolu, z šesti se počet zredukuje na čtyři hosty – pokud nejde o členy jedné domácnosti. Návštěvníci restaurací nebo akcí budou moci být nadále ti, kteří mají dokončené očkování nebo prodělali onemocnění covid-19 v posledním půlroce. Kontroly budou mít na starosti buď pořadatelé nebo provozovatelé podniků prostřednictvím aplikace a QR kódu.

S koncem nouzového stavu už nebude platný zákaz pití alkoholu na veřejnosti nebo například povinnost zavírat podniky jako bary, restaurace nebo kluby v době mezi 22. hodinou a 5. hodinou ranní. Nouzový stav také zakazoval pořádání vánočních trhů, bez kterých se letos muselo Česko obejít.

Koaliční vláda bude 29. prosince řešit také data z Dánska a Velké Británie týkající se varianty omikron, u které se zatím přesně neví, jak nebezpečná může být především pro starší osoby a rizikové skupiny. Podle získaných informací pak bude určovat, jaká opatření je případně potřeba zavést. "Pacienti nakažení omikronem měli trochu jiné klinické příznaky, nebyl u nich tak velký problém s infekcí dýchacích cest, ale zase se u nich projevovaly větší bolesti hlavy, svalů a podobně. Nicméně je i nadále hodně důležité vše důkladně zkoumat," dodal pro ŽivotvČesku.cz renomovaný virolog Jiří Černý z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze.


Laboratoře potvrdily za pátek 24. prosince, tedy Štědrý den, celkem 2 043 pozitivních záchytů s onemocněním covid-19, což je nejméně za poslední dva měsíce. Zdravotníci se starají o 3 489 pacientů, kteří vyžadovali hospitalizaci v nemocnici a na jednotkách intenzivní péče (JIP) leží 736 osob nakažených koronavirem v těžkém stavu. Incidenční číslo nadále klesá, na 100 000 obyvatel za poslední týden připadá 441 nemocných s covidem, za jeden den kleslo o 65.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.