Konec epidemie koronaviru v Česku: Odhaduji, že na konci roku si oddychneme, říká lékař

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: nextfoto.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 9. 2020

Lékař Roman Šmucler (51) seděl v Ústředním krizovém štábu. Je prezident České stomatologické komory a stejně jako všichni odborníci se zajímá o to, jakým směrem se vyvíjí epidemie SARS-CoV-2 na území Česka, potažmo v Evropě. Podle něj by mohl příznivý stav, kdy by by se dalo o epidemii říct, že je u konce, dal odhadovat ke konci roku.

Počty nakažených jsou v Česku extrémně vysoké a Česko se s počtem obyvatel zařadilo k nejrizikovějším zemím v Evropě. Vláda se snaží zavádět opatření, která by měla být citlivá k chodu ekonomiky. Lidé se ale ptají, kdy přijde konec.

"Nikdo zatím neví, kolik lidí je promořených. Všechny odhady zahraničních univerzit směřují ke konci roku, což se mi zdá logické, ale šance je, že to začne klesat podstatně dříve. Špatná čísla z posledních dnů, kdy jsou tisíce nakažených, ukazují, že to bude kratší. Na konci roku bychom si mohli tedy oddychnout," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Šmucler, který v březnu letošního roku usedl jako člen do Ústředního krizového štábu.

"Tedy čím jsou čísla vyšší, tím to bude kratší. Jenom je důležité hlídat, kolik lidí je na jednotce intenzivní péče a podle současných čísel zatím rezervy máme," dodal Šmucler, podle něj aktuálně probíhá promořování společnosti.

"Česká republika se rozhodla, že se promoří racionálně a teď se jen hrají kolem toho nějaké hry. Nemluví se o tom. Ale to už nikdo nezastaví při těch tisících nakažených," dodal muž, který se řadí k odborníkům, kteří nemají problém o věcech mluvit s naprostou otevřeností.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.