Konec epidemie: Opatření budou sezónní s přesahem do roku 2022, nastínil epidemiolog Rastislav Maďar

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Se souhlasem Rastislava Maďara
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 31. 12. 2020

Situace v České republice se nelepší a počty nakažených dál rostou. V Česku vláda nově zavedla částečný lockdown - tedy 5. stupeň protiepidemického systému PES - a dále platí řada omezení a restrikcí. Bývalý vládní epidemiolog Rastislav Maďar prozradil pro ŽivotvČesku.cz, jak dlouho se budou ještě uplatňovat různá opatření. Očkováním to totiž patrně v roce 2021 jen tak neskončí. "Než se efekt kolektivní imunity vytvoří, budou některá vládní protiepidemická opatření platit sezónně," upřesnil respektovaný epidemiolog.

Od začátku letošního března, kdy se epidemie koronaviru začala v Česku šířit, už počet potvrzených případů přesáhl 700.000. Od začátku epidemie zemřelo v Česku přes 11.000 lidí s covidem-19.

Ve středu dorazilo do Česka dalších 19.500 dávek vakcíny proti nemoci covid-19 od firem Pfizer a BioNTech, zásilky s očkovací látkou už mají všechny kraje. První dodávka téměř 10.000 dávek se rozdělila mezi nemocnice v Praze, na jižní Moravě a v Moravskoslezském kraji. Očkují se především zdravotníci.

Očkování je nadějí v boji s epidemií, která během roku 2020 dokázala několikrát zcela paralyzovat život v Česku. Ovšem řada opatření ani v roce 2021 nejspíše neskončí. Podle uznávaného epidemiologa Rastislava Maďara budou mít některé restrikce podobu sezónnosti a je pravděpodobný jejich přesah až do roku 2022.

"Proočkovanost na úrovni 70 % v ČR v roce 2021 velmi pravděpodobně dosažena nebude. Kolektivní imunitu však budou tvořit post-infekční a post-vakcinační imunita dohromady. Jinými slovy, ti co infekci prodělali a budou mít po určitou dobu ochranu se skombinují s těmi, co se nechají očkovat. Bude to ale v čase dost proměnlivé, jelikož zatím přesně nevíme, jak dlouho spolehlivá imunita po nemoci a po očkování vydrží," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý vládní epidemiolog Rastislav Maďar.

"Než se efekt kolektivní imunity vytvoří, budou některá vládní protiepidemická opatření platit sezónně, zejména na podzim a v zimě, takže velmi pravděpodobně přesáhnou i do roku 2022, i když už v mírnější formě, než je tomu teď," dodal pro ŽivotvČesku.cz Rastislav Maďar, který se podílel na zpomalení nárůstu pozitivních případů v první vlně epidemie v jarních měsících.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.