Konec epidemie v Česku. Ministr Roman Prymula prozradil, že život se vrátí do normálu po proočkování

Exministr zdravotnictví Roman Prymula
Exministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 10. 2020

Situace v České republice se nelepší a počty nakažených dál rostou. V Česku vláda nově zavedla částečný lockdown - tedy částečnou karanténu - a dále platí řada omezení a restrikcí. Ministr zdravotnictví Roman Prymula prozradil, kdy se život vrátí do běžného chodu. "Stane se tak po proočkování," upřesnil ministr zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz.

Vláda ve středu vyhlásila nová opatření. Kromě maloobchodu bude podobně jako na jaře kvůli koronavirové epidemii od čtvrtka 06:00 zakázán prodej služeb v provozovnách. Dále od stejné doby do 3. listopadu nařídila omezení pohybu a kontaktu s jinými lidmi. Výjimkou jsou cesty do práce, na nákupy, k lékaři nebo za rodinou. Pokud reprodukční číslo bude klesat, budou se opatření rozvolňovat.

Ovšem lidé se ptají, kdy se vrátí život v Česku do běžného stavu. Tedy jako tomu bylo před epidemií. Roman Prymula má jasno. "Normální běh života v Česku nastane až po očkování. A to znamená někdy v polovině příštího roku," řekl pro ŽivotvČesku.cz stále ministr zdravotnictví, který aktuálně čelí skandálu ohledně svého nezodpovědného jednání, kdy si ve středu zašel do restaurace, v době, kdy platí jejich uzavření, na Vyšehradě s poslancem Jaroslavem Faltýnkem, ze které později vycházel bez roušky. 

"Vzhledem k tomu, že vakcína patrně nebude do konce roku, ale počítám, že v prvním a druhém kvartále příštího roku by dodávky měly být, to by znamenalo proočkování v nějaké dominantní míře, zhruba 60 procent populace do poloviny dalšího roku," dodal pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled Prymula.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.