Konec nouzového stavu až po proočkování. Může dojít k dočasnému přerušení, říká Roman Prymula

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 12. 2020

Od pondělí 5. října 2020 0.00 hodin platí na území České republiky nouzový stav z důvodu zhoršené epidemické situace v souvislosti s výskytem koronaviru SARS-CoV-2. O jeho vyhlášení podle čl. 5 a 6 ústavního zákona o bezpečnosti České republiky rozhodla vláda. Aktuálně platí do 22. ledna 2021. Podle epidemiologa Romana Prymuly (56) může dojít k dočasnému přerušení, a to v jarních měsících, řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Od 27. prosince se dál v Česku zpřísní opatření proti nemoci covid-19 a nejméně do 22. ledna potrvá nouzový stav. O jeho čtvrtém prodloužení, a to na 30 dnů, na základě předchozího souhlasu uděleného Poslaneckou sněmovnou rozhodla vláda Andreje Babiše na mimořádném jednání ve středu 23. prosince 2020. Řada lidí se ale ptá, kdy dojde k jeho ukončení.

"Až bude epidemiologická situace klidná. To se v reálu stane až po proočkování významné části populace někdy na přelomu léta a podzimu 2021. K dočasnému přerušení může dojít v závislosti na vývoji situace v jarních měsících," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Od 27. prosince bude povolen pouze prodej základních potřeb. V supermarketech si lidé nebudou smět koupit to, co neseženou v malých obchodech potravin, to znamená třeba elektroniku, hračky nebo oblečení.

Od neděle se také znovu zavřou provozovny služeb, lyžařská střediska i některé výstavy, které měly dosud výjimku. Omezí se shromažďování a prodlouží zákaz nočního vycházení. Do škol budou moci v pátém stupni po konci vánočního volna osobně docházet jen žáci prvních a druhých tříd základních škol a otevřené zůstanou ještě mateřské a speciální školy. Návštěvy v domovech seniorů budou dál možné s negativním testem na koronavirus.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.