Konec nouzového stavu: Vláda musí lidem vysvětlit, že velká část opatření bude zachována, říká Zdeněk Hřib

Zdeněk Hřib je primátor Prahy
Zdeněk Hřib je primátor Prahy
Foto: Archiv Zdeňka Hřiba

Šíření nemoci covid-19 v Česku nadále zpomaluje. V sobotu testy prokázaly 2149 nových případů, druhý nejnižší počet za jeden den od začátku letošního roku. I to je důvod, proč vláda už nebude znovu žádat o prodloužení nouzového stavu, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz vicepremiér Jan Hamáček (42). Spolu s ním tak padne například zákaz cest mezi regiony. Ovšem některá opatření budou nadále platit. "Vláda bude muset nicméně vysvětlit lidem, že velká část opatření zůstane zachována i v režimu pandemického zákona," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz primátor hlavního města Praha Zdeněk hřib (39).

Nouzový stav v Česku skončí 11. dubna, prodlužovat se nebude. V Česku kvůli epidemii nového koronaviru platí nepřetržitě od loňského 5. října a byl několikrát prodloužen.

"Některá opatření, jako zákaz nakupování v jiném okrese i pokud tam pracujete nebo zákaz cestování na vlastních chatu či chalupu nedávaly nikdy smysl, takže je dobře, že skončí s ukončením nouzového stavu. Vláda bude muset nicméně vysvětlit lidem, že velká část opatření zůstane zachována i v režimu pandemického zákona. Doufám, že bude konečně brán ohled na rozdílnou situaci v jednotlivých krajích. V Praze máme ze všech krajů dlouhodobě nejnižší index PES," řekl svůj pohled na současný stav ohledně opatření a konec nouzového stavu Zdeněk Hřib.

Na nouzový stav se váže většina vládních protikoronavirových restrikcí. Zcela závislé je na něm omezení volného pohybu lidí.

Menšinová vláda ANO a ČSSD chtěla ještě koncem března ponechat stav nouze do 27. dubna. Poslanci jí ale umožnili jeho prodloužení jen do 11. dubna. Minulý týden navíc Sněmovna na návrh Pirátů a koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 vyzvala vládu, aby opatření omezující pohyb obyvatel v rámci okresů i kontroly občanů na hranici okresů ukončila už v úterý 6. dubna.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) po řadě vytýkacích dopisů od premiéra Andreje Babiše...

Cestování mimo okres bydliště je v Česku kvůli epidemii výrazně omezené od začátku března. Výjimku mají lidé cestující do práce, na úřad nebo k lékaři. Zakázané je také vycházení mezi 21:00 a 05:00.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.