Konec ochrany nosu a úst: Na dotaz, kdy konečně bude možné odhodit respirátory, nabídl Roman Prymula možný termín
Od konce října platí kvůli zhoršující se epidemické situaci v Česku povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť. Výjimkou jsou situace, kdy lidé mezi sebou udržují rozestup aspoň 1,5 metru. Ve venkovním prostoru je nutné nosit ochranu dýchacích cest, splňující dané podmínky, pokud v místě dochází ke kumulaci osob. Tedy například při koncertech, sportovních utkáních. Ohledně ochrany nosu a úst není stále mezi odborníky termínově jasno, kdy by mohlo dojít ke zmírnění pravidel. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) nejbližší termín, kdy by se toto mohlo řešit, tak připadá dle jeho slov na jaro nadcházejícího roku, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz.
Z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví vyplývá, že povinnost nosit respirátor platí pro všechny zaměstnance s výjimkou pracovišť, kde je možné dodržovat rozestup alespoň 1,5 metru. Zaměstnavatelé také mohou upravit nařízení pro náročné profese tak, že respirátor nosit nemusí nebo ho mohou nahradit rouškou. Zakrytý nos a ústa musí mít lidé i v dalších vnitřních prostorech staveb, pokud se setkají na vzdálenost menší než půl druhého metru. Povinnost neplatí v bytech či hotelových pokojích, a pokud jde o členy jedné domácnosti - to je část pravidel, která nadále platí a v souvislosti s novou variantou viru omikron to prozatím ani nevypadá, že by ochrana nosu a úst se přestala jen tak uplatňovat.
Redakce ŽivotvČesku.cz položila dotaz bývalému ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi, kdy by podle něj mohlo dojít k tomu, že se povede diskuze ohledně zmírnění pravidel v souvislosti s ochranou dýchacích cest.
"Teď respirátory určitě sundavat nebudeme, protože to je jedna z mála pomůcek, které fungují i proti omikronu a na řadu diskuze, kdy bychom je alespoň dočasně mohli sundat, přijde určitě záhy, ale myslím si, že nejdříve to bude někdy začátkem jara, dříve to určitě nebude," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula s tím, že významně bude záležet na dalším vývoji epidemie.
Velkou obavou je totiž nová varianta viru omikron, která zatím odborníky stále udržuje v pozoru, a to i přes příznivou zprávu britských zdravotníků. U lidí nakažených koronavirovou variantou omikron je totiž o 50 až 70 procent nižší pravděpodobnost hospitalizace než u lidí s variantou delta. Uvedla to ve čtvrtek britská agentura pro zdravotní bezpečnost (UKHSA).
U jedinců nakažených omikronem je o 31 až 45 procent nižší pravděpodobnost, že budou muset na pohotovost než u lidí nakažených variantou delta. U nutnosti hospitalizace je pravděpodobnost nižší o 50 až 70 procent, uvedla UKHSA. Zdůraznila, že analýza je »předběžná a velmi nejistá«, protože je pacientů s omikronem v britských nemocnicích jen několik a jsou to zejména mladí lidé. V Británii do středy po nákaze variantou omikron zemřelo 14 lidí.
Závěry britských zdravotníků jsou v souladu s dosavadními zjištěními, že omikron se projevuje mírnějšími příznaky než jiné varianty, ale zároveň se šíří rychleji a snáze překoná vakcinaci.
Nadále zůstává, že vysoce efektivní zbraní proti novému typu koronaviru je očkování, dále pak uplatnění pomůcek jakými je ochrana nosu a úst v podobě respirátoru, případně alespoň roušky.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.