Konec roušek: Pro očkované lidi mohou být některé aktivity přístupnější, říká Jan Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 12. 2020

Česko by se už brzy mohlo vrátit do stavu jako před vypuknutím první vlny epidemie nového koronaviru letos v březnu. Znamenalo by to žít bez roušek, opatření a i nouzového stavu. Podle ministra vnitra a šéfa Ústředního krizového štábu by očkování vakcínou proti covidu-19 mělo přinést zásadní zlomový moment. "Pro lidi, kteří budou očkovaní, mohou být některé aktivity přístupnější," řekl pro ŽivotvČesku.cz vicepremiér.

Aktuálně rizikové skóre PES zůstává čtvrtým dnem v řadě na 76 bodech, tedy na spodní hranici nejvyššího stupně epidemické pohotovosti. Od začátku epidemie se v Česku novým typem koronaviru prokazatelně nakazilo 627.523 lidí, z toho přibližně 104.000 od začátku prosince. 

Řada lidí je ale už ze všech opatření unavená. Nastává tak otázka, kdy se vrátí život v Česku zpět do stavu, jako tomu bylo před epidemií. V tom má zásadně pomoct vakcína proti onemocnění covid-19 a také proočkovanost populace.

"Jak se začne očkovat a skutečnost, tedy pocit, že člověk je očkovaný, se dá zapojit do protiepidemických opatření. Dá se říct, že pro lidi, kteří budou očkovaní, mohou být některé aktivity přístupnější. Očekávám velký tlak ze strany některých států z hlediska letní sezóny, že třeba pro vstup do země budou vyžadovat očkování. Letecké společnosti dávají najevo, že budou uvažovat o tom, že nebudou přepravovat pasažéry, kteří nebudou očkovaní. Což bude věc, která bude nějakým pohledem motivovat lidi k vakcíně. Pokud jde ale o to, kdy se vrátí život do zajetých kolejí jako před epidemií, tak teoretická naděje je někdy v létě," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz vicepremiér Jan Hamáček.

První tisíce dávek vakcíny schválené pro Evropskou unii by mohly být v České republice už za pár dnů. V lednu pak dalších asi 250 000 dávek. Zajímavostí je, že obsah vakcíny vyžaduje skladování při teplotě minus 70 stupňů Celsia. Bez ní vydrží zhruba pět dní. Celkově má Česká republika objednáno vakcínu pro 6,9 milionu lidí. Zájem o očkování má aktuálně zhruba 40 procent populace.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.