Konec testování hrazeného z pojištění soud smete. Ministerstvo zdravotnictví jde proti zákonu, říká právník

Testování na koronavirus - Ilustrační snímek
Testování na koronavirus – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 7. 2021

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) opakovaně hovořil o tom, že od 1. září skončí testování hrazené z veřejného pojištění. Podle právníka Tomáše Nielsena je to diskriminační krok, který soud shodí. Nielsen také připomněl, že běží celá řada soudních kauz a stížností proti opatření, které ministerstvo zdravotnictví v minulosti vydalo. "Myslím si, že prázdniny budou zajímavé i z hlediska soudních kauz a ústavních stížností, které běží. Rok tady existuje stav, který je v rozporu se zákony a ústavou. Nejvyšší správní soud to opakovaně konstatoval," řekl pro ŽivotvČesku.cz advokát, který v roce 2019 obdržel ocenění Právník roku.

"Myslíme si, že to je doba, kdy už budeme v situaci, že ten, kdo se mohl nechat naočkovat, tak se naočkoval," tak hovořil o začátku září ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s tím, že po skončení prázdnin si neočkovaní budou muset testy hradit ze své kapsy. Takový krok kritizuje opozice a řada odborníků má obavy, že když testy nebudou hrazené z pojištění, tak řada lidí na ně bude rezignovat a to by mohlo znovu zhoršit epidemickou situaci.

"Od začátku jsme podporovali tzv. 3D - dostupnost, důvěryhodnost a dobrovolnost. Zatímco třeba Belgie je na 70 procentech naočkování dospělé populace alespoň jednou dávkou, tak naše vláda od začátku podcenila různé hoaxy ohledně očkování a prakticky se na to vykašlala a nyní neví, jak dál. Vláda se snaží lidi do očkování natlačit tak, že jim v podstatě znemožní fungovat v tom systému. Jedinec se přeci musí rozhodnout, že se chce nechat očkovat informovaně, jakou vakcínou, chápe výhody, jaké to má pro něj i pro společnost… Státy, které uspěly v boji s covidem, měly to testování vždy dostupné a zdarma," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda nejsilnější opoziční strany Ivan Bartoš (Piráti).

"Ten návrh nepovažuji za šťastný. Pokud se chceme vyhnout všem plošným zákazům a lockdownům, a určitě se tomu vyhnout chceme, tak pořád platí, že nejlepší cestou je osobní odpovědnost, pak co největší proočkovanost, snadný přístup k testování a pak také trasování. Pokud by to prošlo, tak pro část lidí by se podmínky zkomplikovaly. Obávám se, že například ten zřetel na to, aby bylo bezpečné fungování například restaurací a jiných zařízení, by byl na vedlejší koleji. To s ohledem na návrat do normálního života není úplně dobře," vysvětil pro ŽivotvČesku.cz místopředseda ODS Martin Kupka.

Podle právníka Tomáše Nielsena je krok, který chce ministerstvo zdravotnictví uvést do praxe, diskriminační.

"První otázkou je, zda ministerstvo zdravotnictví může takové opatření vydávat, nemůže, to už víme dlouhodobě, nejsou pro to stanovené podmínky ze zákona. Otázka druhá pak je, zda to ministr udělá. Zatím tady fungovalo, že buď jste očkovaný, nebo máte doklad o prodělané nemoci, nebo máte test. Všechno to bylo hrazené z veřejných financí, ale nyní se uvažuje o znevýhodnění neočkovaných. To je zcela jednoznačně diskriminační krok a soud to podle mě shodí," řekl pro ŽivotvČesku.cz Tomáš Nielsen a zdůraznil, že během léta je otevřených několik stížností a kauz, které upozorňují na to, že ministerstvo zdravotnictví rozhoduje bez ohledu na zákony České republiky.

"Je tu taková analogie, můžeme se totiž podívat na pandemický plán z roku 2011 ohledně chřipky. Ten stanoví, co to epidemie je. Pandemický plán vznikl s ohledem na to, že jednou přijde hrozná mutace chřipky a je třeba na to být připraven. Přesto nejsme od roku 2011 zavřeni a ministerstvo zdravotnictví opatření k chřipce nevydává. Ale je to nastaveno tak, že když se náhodou taková mutace chřipky objeví, tak stát je připraven zavést kroky proti epidemii. Jenže dnes tu žádná taková hrozivá mutace není, nejsou tu žádná rizika, ale čekáme, že to možná přijde. A už jen ta možnost jakoby odůvodňuje zavádění státních opatření. To je převrácený postup práva, který souvisí s epidemií. To je samo o sobě evidentně protizákonné. Pokud pan Maďar a další to přes ministerstvo a vládu přesto prosadí, budou opatření zavedena. V tu chvíli jsem ve fázi nějaké formy občanské neposlušnosti. Nejvyšší správní soud řekl, že dokud proti vám někdo nezasáhne, tak nemáte právo se bránit u soudu, to znamená, že buď budete plnit to, co opatření říkají, nebo je porušíte, pak se můžete bránit. Myslím si, že prázdniny budou zajímavé i z hlediska soudních kauz a ústavních stížností, které běží. Rok tady existuje stav, který je v rozporu se zákony a ústavou. Nejvyšší správní soud to opakovaně konstatoval. Myslím si, že jsme na cestě k určité formě občanské neposlušnosti," podrobně vysvětlil Tomáš Nielsen, který kroky vlády a ministerstva zdravotnictví opakovaně označuje za diskriminační a protizákonné.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.