Konec Tomáše Petříčka hlasy pro ČSSD nezajistí. Pro stranu to vypadá špatně, říká politolog

Ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček
Ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček
Foto: Milan Malíček / Právo / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 4. 2021

V ČSSD po sjezdu proběhl mocenský boj a vládu nad stranou si upevnil dosavadní předseda Jan Hamáček (42). Z ministerstva zahraničí odchází jeho stranický rival Tomáš Petříček (39). Je otázkou, jak na tento vývoj zareagují voliči. "Je v podstatě jedno, koho si sjezd sociální demokracie zvolil," sdělil pro ŽivotvČesku.cz politolog Lubomír Kopeček s tím, strana má řadu velkých problémů.

Vládní strana ČSSD zažívá jedno z nejtemnějších období své historie. Úspěchy vlády si připisuje hnutí Andreje Babiše a sociálním demokratům odchází voliči. Podle posledního průzkumu agentury Kantar by sociální demokraté získali jen 3 procenta. To znamená, že by strana momentálně zůstala mimo Sněmovnu.

Před víkendovým sjezdem ČSSD se řešila otázka, jakým směrem se strana vydá. Na jedné straně sázka na vedení, které nefunguje, ale je čitelné. Proti Hamáčkovi se pak postavil ministr zahraničí Tomáš Petříček. Do boje o předsednictví se přihlásila také Kateřina Valachová, té se ale velké šance nedávaly. Post předsedy obhájil Jan Hamáček a hned po víkendu došlo k odvolání Tomáše Petříčka z ministerstva. Resort by měl převzít Lubomír Zaorálek.

"Tím, jak vypadá zvolené vedení, je jasné, že ČSSD na sjezdu jednoznačně rozhodla vsadit na linii, která lidská práva a progresivní pohled na svět reprezentovaný Tomášem Petříčkem nechce. To je prostě jasné. Sázka na sociální stát a sociální jistoty, kterou zvolil stávající předseda, může nějaké body straně přinést. Ale byl bych velmi skeptický v situaci, kdy ta podpora sociální demokracie je tak nízká. Je zřejmé, že tento postup skončí tím, že nebude uzavřena koalice se Zelenými, která by nějakou menší jistotu přínosu hlasů znamenala. Staronové vedení se rozhodlo pro dost riskantní sázku. Proč by levicový volič měl dnes volit ČSSD, když mu totéž slibuje Andrej Babiš, s nímž je ČSSD ve vládě? Tady se hraje jen o to, zda sociální demokracie přejde přes 5 procent. Je to sázka nejistá a neambiciózní. Je to sázka na kartu, která může sociální demokracii pomoci, ale také uškodit. Proud kolem Petříčka nějaké voliče určitě táhl. Problémů sociální demokracie je tolik, že to nyní pro stranu vypadá velmi špatně," řekl pro ŽivotvČesku.cz politolog Lubomír Kopeček. Podle něj strana bude mít obrovské problémy při volbách a je v podstatě jedno, koho má v čele.

"Je v podstatě jedno, koho si sjezd sociální demokracie zvolil. Všechny ty tři alternativy nepatří mezi možnosti, které by ČSSD zajišťovaly výraznější růst podpory," dodal renomovaný politolog pro ŽivotvČesku.cz.

Přijímání eura a migrantů, jak chce TOP 09, bagatelizování počtů obětí covidu pod taktovko...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu