Konec trápení s bezinfekčností: Do restaurací a na akce budou smět od 9. února i neočkovaní. Rozhodnutí zhodnotil právník Ondřej Dostál

Právník Ondřej Dostál
Právník Ondřej Dostál
Foto: Se svolením Ondřeje Dostála
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 2. 2022

Je rozhodnuto. Vláda k příští středě 9. února zruší povinnost prokazovat se certifikátem o očkování nebo o prodělaném covidu-19 pro využívání služeb, vstup do restaurací a na kulturní, sportovní a další akce. Současně kabinet počítá s tím, že na únorové schůzi Poslanecké sněmovny navrhne zrušení stavu pandemické pohotovosti, uvedl to ve středu večer ve Sněmovně premiér Petr Fiala (57). Pro ŽivotvČesku.cz novinku okomentoval respektovaný právník Ondřej Dostál (43), který je specialistou na zdravotní právo.

Přesné datum v souvislosti se zrušením stavu pandemické pohotovosti kabinet Petra Fialy teprve určí s ohledem na vývoj epidemie. Podle právníka Ondřeje Dostála je krok vlády směrem k ukončení prokazování se bezinfekčností nečekaný, o to více příznivý.

"Rozhodně lze něco takového přivítat, a to i v reakci na středeční rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zrušil v aktuálně platném opatření povinnost prokazovat očkování nebo prodělanou nemoc před vstupem do restaurací, klubů či heren a při ubytování v hotelech, tak i v souvislosti s vývojem v Dánsku, Velké Británii a dalších zemích," řekl pro ŽivotvČesku.cz špičkový právník v oblasti zdravotnictví s tím, že ho rozhodnutí mile překvapilo.

"Nečekal jsem to. Domníval jsem se, že vláda svede boj, protože toto rozhodnutí činí relevantní celý ten boj, který byl tak vyhrocený," dodal pro ŽivotvČesku.cz Ondřej Dostál.

Premiér Petr Fiala uvedl, že kabinet nerozhodl pod tlakem soudního verdiktu, ale na základě doporučení odborníků. "Rozhodnutí soudu to pouze o několik dní urychlilo. Nejde o nepromyšlený krok, ale o naplňování strategie naší vlády v boji s covidem," konstatoval premiér.

V platnosti podle něj zůstane povinnost nosit respirátory ve vnitřních prostorách. "Podle odborníků se ukazuje jako vysoce efektivní a zároveň je minimálně omezující," řekl. I nadále bude platit také omezení počtu účastníků na hromadných akcích, doplnil Fiala. Vláda ani po rozvolnění opatření neočekává zvýšení tlaku na nemocnice nebo omezení dostupnosti služeb.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (61) řekl, že od 9. února může kdokoliv do jakéhokoliv zařízení bez certifikátu. "Říkal jsem, že nejpozději začátkem března oznámím omezení opatření, nakonec jsme s odborníky dospěli k tomu, že to můžeme udělat daleko dříve v postupném režimu. První krok je vypnutí certifikátů, další je ukončení plošného testování," řekl. Kabinet také oznámil, že plošné testování skončí ve školách i firmách k 18. únoru.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.