Konec velkokapacitních očkovacích center se blíží. Zavřeme je, aby byla vidět naše neschopnost, míní Jaroslav Flegr

Očkování - Ilustrační snímek
Očkování – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 15. 7. 2021

Od konce loňského roku probíhá v Česku očkování proti covidu-19, které odborníci považují za důležitou zbraň v boji s epidemií. Velký počet lidí pojala velkokapacitní očkovací centra, která vznikla v prostorách sportovních hal nebo třeba kulturních domů. Vše se ale změní s koncem prázdnin, kdy by měl být jejich provoz definitivně ukončen. "Podle mého názoru by to v tuto chvíli rozumné nebylo, ale důležité je, jaký máme přísun vakcín. Pakliže jsme limitováni množstvím očkovacích látek, pak nemá smysl udržovat velkokapacitní centra. Ale mně nepřipadá, že u nás nyní očkování vázne kvůli jejich nedostatku," sdělil evoluční biolog Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Epidemická situace v Česku se začíná postupně zhoršovat a nakažených koronavirem opět přibývá. Vláda chce ale během srpna, nejdéle pak v září, uzavřít velkokapacitní očkovací centra, která dokázala naočkovat velký počet lidí za den a být nápomocná s rychlou vakcinací společnosti.

"V provozu pak zůstanou jen páteřní očkovací místa ve fakultních a krajských nemocnicích, zdravotních ústavech. Druhý pilíř budou tvořit praktičtí lékaři," řekla pro MF DNES hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Podle profesora z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jaroslav Flegra to nemusí být krok správným směrem. "Musí k tomu být data, aby bylo zřejmé, kolik lidí přichází do těchto velkokapacitních center a jaká je kapacita center a dalších míst, které připadají v úvahu. Podle mého názoru by to v tuto chvíli rozumné nebylo, ale důležité je, jaký máme přísun vakcín, Pakliže jsme limitováni množstvím očkovacích látek, pak nemá smysl udržovat velkokapacitní centra. Ale mně se nezdá, že bychom nyní řešili tento problém, a ještě méně to bude pravděpodobné v září," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz s tím, že řešení uzavření velkokapacitních center k očkování vnímá jako další selhání vlády.

"Myslím si, že stát pouze přiznává, že není schopen či ochoten dostat lidi na očkování. V případě, že by byla otevřená velká očkovací centra a televize ukazovala, že zejí prázdnotou, bylo by selhání vlády asi příliš zřejmé. Místo abychom přesvědčili obyvatelstvo, že se má očkovat, zavřeme centra, aby nebylo vidět, jak jsme neschopní. Strčíme hlavu do písku a tím celý problém dozajista zmizí. Očkování je přitom právě nyní životně důležité. Čím více lidí včas proočkujeme, tím později dojde na »lockdown«," dodal Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.


V pondělí v Česku přibylo 2881 potvrzených případů koronaviru. Proti minulému týdnu je to ...

Aktuální počet očkovaných lidí dosáhl 9 156 505 osob, z nichž 89 554 přibylo za úterý 13. července. Počet hospitalizovaných v souvislosti s koronavirem stoupl na 30, smutné číslo 30 335 pak ukazuje počet těch, kteří kvůli covidu zemřeli. Za včerejší laboratoře potvrdily 317 nově nakažených.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.