Konec zimy znovu překvapí. Přijdou nadprůměrné teploty, ale i ledové dny, uvedla meteoroložka

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 20. 1. 2021

Letošní zima přináší v souvislosti s počasím jedno překvapení za druhým. Přesto, že prosinec nepřinesl typické chladné počasí, sníh a mráz, začátek roku 2021 byl zcela opačný. Meteorologická zima bude trvat až do konce února, letos tedy do neděle 28. února, protože přestupný rok bude až za tři roky. Zbytek zimy proběhne v duchu proměnlivého počasí. "Čekají nás nadprůměrné teploty," uvedla meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz.

Milovníci zimy na začátku ledna zajásali, protože Česko pokryla pořádná sněhová nadílka a přišly opravdu mrazivé teploty, které spadly až hluboko pod nulu. Do konce meteorologické zimy zbývá už jen pár týdnů, které budou v mnoha ohledech jako na houpačce.

"Podle výhledu počasí do konce ledna bude počasí hodně proměnlivé, ale v jeho závěru budou nejvyšší odpolední teploty zřejmě šplhat až k 10 °C," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová z Meteopressu.

Druhý a třetí měsíc se bude teplotami pohybovat nad průměrem, ale sníh a mráz určitě ještě nezmizí.

"Podle sezónních výhledů počasí modelu CFS bude v Česku jak měsíc únor, tak březen teplotně mírně nadprůměrný v porovnání s dlouhodobým normálem (ten je pro únor -0,9 °C, pro březen 2,9 °C let 1981-2010). Neznamená to ale, že nás ještě nečeká několik ledových dnů - s teplotami trvale pod bodem mrazu a sněžení i v nížinách. Na druhou stranu to ale nevypadá, že letošní únor bude teplotně tak výrazně nadprůměrný jako ten loňský s odchylkou 4,6 °C," zhodnotila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka to, co můžeme očekávat v následujících týdnech.

Do Česka dorazilo před pár dny jarní počasí, o víkendu stoupaly teploty vysoko nad nulu a ...

"Srážkově by měl být únor i březen spíše průměrný a výrazněji nevybočovat z dlouhodobých normálů, tj. se srážkovými úhrny 38 milimetrů v únoru a 48 milimetrů v březnu, kvůli teplotám to bude v nížinách spíše o dešti," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu