Koronavirus se šíří i prostřednictvím očí. Roušky mohou způsobit zhoršení potíží, říká lékař

Oční lékař Martin Choleva
Oční lékař Martin Choleva
Foto: Archiv Martina Cholevy
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 10. 2020

Věděli jste, že koronavirus se do těla může dostat přes oční sliznici? Podle lékaře Martina Choleva ze známé oční kliniky nejde o jednu z hlavních bran přenosu, ale o jednotky procent. Přesto rozhodně přenos přes oči není radno podceňovat. "Vstupní branou pro jakékoli infekce jsou jako nejzranitelnější místo sliznice," řekl pro ŽivotvČesku.cz lékař, který zároveň podotkl, že roušky způsobují zhoršení potíží u pacientů s takzvaným syndromem suchých očí.

Jak se covid-19 šíří prostřednictvím očí? 

Vstupní branou pro jakékoli infekce jsou jako nejzranitelnější místo sliznice. Kromě úst a nosohltanu to je i oční spojivka. Virus se kapénkami nebo dotekem dostane do spojivkového vaku, přes slzné odvodné cesty se pak dostává do nosohltanu, kde může být nadechnut až do plic. Zpočátku se předpokládalo, že oko bude jednou z hlavních bran pro koronavirus. Nyní již víme, že tomu tak není – touto cestou dochází k přenosu zřejmě pouze v řádu jednotek procent. Nicméně i přes to je důležité dodržovat obecná doporučení: nesahat si na oči – pokud ruce skutečně nemáme právě teď důkladně umyté. 

Škodí roušky očím? 

Roušky mohou způsobit zhoršení potíží u pacientů s tzv. syndromem suchých očí,  který se projevuje nepříjemnými pocity - pálení, řezání očí, a paradoxně také vyšším slzením. V těchto případech je vhodné používat tzv. umělé slzy, ideálně bez konzervačních látek. Umělé slzy můžete bez receptu zakoupit v lékárně. Tato doporučení neplatí pouze ve vztahu ke covid-19, ale ke všem infekčním onemocněním horních cest dýchacích. 

Chrání nás brýle?

Jako částečná bariéra přenosu infekčních onemocnění (včetně onemocnění COVID-19) skutečně brýle do jisté míry slouží. Brání nám mimoděčnému protření si oka, současně částečně chrání oko před přímým zasažením infikovanými kapénkami.  Nevýhodou brýlí při nošení roušek je však jejich mlžení - a následná nutnost manipulace s brýlemi, aniž bychom si mohli předtím ruce umýt. Je proto vhodné ošetřovat v tuto dobu pravidelně brýle profesionálními přípravky, které mlžení brání nebo alespoň významně snižují. Zakoupit je lze v optikách.  

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.