Reklama:

Koupací sezona začíná: Meteoroložka prozradila, jak dlouho vydrží teplé počasí

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Martina | Redaktorka a korektorka
[email protected]
Publikováno: 13. 6. 2025

Počasí na koupání konečně dorazilo do Česka. "Díky teplému jižnímu proudění budou o víkendu nejvyšší odpolední teploty vysoko –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ v sobotu naměříme až 29 °C, v neděli 32 °C. Teplota vody se v přírodních nádržích pohybuje do 20 °C. A přesně 20 °C hlásí například Vranov, Nové Mlýny, Slapy, Orlík a Nechranice. Pokud se rozhodneme vyrazit někam na koupání, je dobré dodržovat pár pravidel – nechodit do vody hned po jídle a neskákat do vody příliš říční. Jelikož má teplota vody v přírodních nádržích teplotu zatím do 20 °C, tak buďte ve vodě chvilku a ohřívejte se pravidelně na souši," doporučila meteoroložka Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz v rámci své pravidelné předpovědi počasí.

Reklama:

V nadcházejících dnech nás čeká až 16hodinová délka slunečního svitu. Podle odbornice přes počasí Dagmar Honsové je proto důležité pamatovat na možná rizika s ním související. "Sluneční paprsky mají velkou sílu. Pokud zaparkujete auto na přímém slunečním záření přes poledne – teplota v něm půjde rychle nahoru. Dneska při venkovní teplotě 24 °C v něm po 5 minutách teplota stoupne na 28 °C, po 10 minutách na 31 °C, po 30 minutách na 40 °C a po hodině v něm bude 50 °C," upozornila pro ŽivotvČesku.cz.

Dále je potřeba věnovat pozornost výrazně podprůměrnému stavu ozonu nad naším územím a vysokému UV indexu (na 7), neboť spálení pokožky přes poledne na přímém slunečním záření hrozí už po 20 minutách. "Od 11 do 15 hodin obsahují paprsky největší podíl škodlivého ultrafialového záření B, hrozí tak spálení. Je lepší pobyt na slunci buď úplně vynechat, nebo se maximálně chránit," poradila konzultantka počasí Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz a následně nastínila, jaký bude nový týden.

Reklama:

Hned po víkendu se zase ochladí. "Teplé jižní proudění utne studená fronta, která počasí u nás začne ovlivňovat v neděli večer. V pondělí tak očekáváme oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty 17 až 13 °C. Odpolední teploty 20 až 26 °C. V úterý bude polojasno, místy přeháňky. Ranní teploty 14 až 10 °C. Odpolední teploty 20 až 24 °C," popsala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: