Reklama:

Královna Alžběta II. na výročí své korunovace vynesla poslední šperk, který dostala darem. O astronomické hodnotě brože promluvil klenotník

Královna Alžběta II.
Královna Alžběta II.
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 29. 9. 2022

Minulý týden se Velká Británie naposledy rozloučila s královnou Alžbětou II., která v první polovině září opustila tento svět ve věku 96 let. Jen o tři měsíce dříve s ní lidé přitom oslavili 70. výročí jejího panovnictví. Při této příležitosti vynesla významný šperk, pravděpodobně byl dokonce poslední, který jí byl za jejího života darován. O jeho hodnotě pro ŽivotvČesku.cz promluvil klenotník Zack Stone z vyhlášeného londýnského klenotnictví Steven Stone.

Reklama:

Královna Alžběta II. zemřela 8. září po vleklých zdravotních problémech na svém sídle Balmoral ve Skotsku a její smrt zasáhla miliony lidí po celém světě. Navzdory jejímu vysokému věku totiž přišla poměrně nečekaně. Panovnice ještě dva dny před skonem vykonávala pracovní povinnosti a téhož roku oslavila 70 let na trůnu.

Reklama:

Oslava výročí panovnictví probíhala v červenci ve velkém stylu. Trvala celé tři dny a součástí byla například i vojenská přehlídka. Královna si během těchto oslav na oblečení připnula příznačnou brož, která byla pravděpodobně také posledním šperkem, který za svého života dostala darem.

"Brož od cechovní společnosti The Goldsmiths Company byla zřejmě vyrobena z 18karátového bílého zlata, i když vzhledem k příležitosti, ke které byla darována, by mohla být i z platiny. Vyrobit ji z platiny by bylo náročné, ale ne nemožné. Jde o jeden z nejsymboličtějších šperků královny, protože symbolizuje čtyři národy Spojeného království," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Zack Stone z klenotnictví Steven Stone v tiskové zprávě.

Už v minulosti královna Alžběta II. dostala brož, která reprezentovala národy Spojeného království. Jednalo se o dar od ománského sultána k výročí korunovace v roce 2012. Stejně jako ta, kterou vynesla panovnice na výroční oslavy letos, tak i tato brož v sobě měla zakomponované národní květiny.

"Brož od The Goldsmiths Company darovaná k platinovému jubileu má podle mě hodnotu zhruba 40 tisíc liber," dodal Zack Stone. V přepočtu na českou měnu je pak hodnota brože téměř 1 100 000 korun.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: