Královna Alžběta II. prožívá první narozeniny po smrti manžela. Oslava se nekoná, ruší dlouholeté tradice

Královna Alžběta II.
Královna Alžběta II.
Foto: Profimedia.cz

Královna Alžběta II. slaví 95. narozeniny, jen 12 dní poté, co ve věku 99 let zemřel její manžel princ Philip. Ačkoliv ona sama má věk úctyhodný a za normálních okolností by uspořádala velkolepou oslavu, v letošním roce nejen, že kvůli pandemii nemůže, ale po smrti svého milovaného manžela ani slavit nechce. Podle informací z paláce jen poklidně poobědvá se svými nejbližšími.

Královna Alžběta II. slaví své první narozeniny po smrti prince Philipa. Ačkoliv se narodila v únoru, oslavy běžně probíhaly v červnu. V loňském roce byly zrušeny kvůli pandemii a stejně tak tomu bude i letos. Panovnice nebude pořádat žádnou akci a jen v poklidu poobědvá se svou rodinou, navíc ještě ne se všemi členy.

Některé narozeninové tradice budou zrušeny ne kvůli pandemii, ale kvůli faktu, že britská panovnice ovdověla. "Královna každoročně zveřejňuje nový portrét, letos to ale odmítla. Rovněž zakázala slavnostní salvovou střelbu," řekl zdroj z paláce magazínu People.

Co se týká královských povinností, Alžběta se k nim hodlá brzy vrátit, sama na ně nebude. "Po jejím boku bude stát rodina. Královna si uvědomuje, jaká práce souvisí s jejím titulem a bude v ní pokračovat. Philip by si to tak přál a učinila tak už v době, kdy se on rozhodl z veřejného života stáhnout," doplnil zdroj.

Deník The Telegraph potvrdil, že letošní narozeninové plány královny Alžběty II. jsou oproti předchozím letům značně osekány. "Oslava neproběhne. Její výsost se sejde se svými nejbližšími při klidném obědu, kteří členové rodiny přijdou nebylo upřesněno," uvedl zdroj pro britský deník.

Kvůli narozeninám Alžběty II. a jejímu těžkému období si pobyt ve Velké Británii prodlužuje princ Harry. Těhotná Meghan Markle na něj tak bude čekat o něco déle, neb se Harry rozhodl zůstat při babičce, která po ztrátě manžela prožívá velký smutek.

Královna Alžběta II. (94) přišla minulý týden o milovaného manžela. Princ Philip zemřel ve...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.