Kramného případ se možná znovu dostane před soud. Monika a její dcera se už z Egypta nevrátily

2367153_
2367153_
Foto:
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 5. 2020

Mnozí mají v paměti kauzu kolem Petra Kramného, který byl za vraždu své manželky a dcery odsouzen, kdy soud přihlédl k nepřímým důkazům, a skončil ve vězení. Případ se možná znovu dostane před soud. Krajské státní zastupitelství v Ostravě nařídilo znovu prošetřit postup znalců. V jeho odsouzení hrály hlavní prim znalecké posudky, ve kterých se ale objevila podle obhájců Kramného řada nesrovnalostí a chyb.

Kramný byl Krajským soudem odsouzen k osmadvacetiletému trestu. V roce 2013 na dovolené v egyptském hotelu zavraždil elektrickým proudem svou manželku a nezletilou dceru.

Teď se schyluje k obnově procesu kvůli nesrovnalostem. "Případ Petra Kramného by mohl být celospolečenským zlomem ve fungování justice. Těch pochybností podložených závěry nejlepších odborníků, které v tomto státě máme, jsou jasné. Ukazuje to princip fungování justice, která je svým způsobem neomylná. Tady se za těch 7 let vyrojilo spoustu nových okolností, které zpochybňují děj, který se tam měl stát,“ citoval portál TN.cz Václava Peričeviče ze spolku Šalamoun, který v kauze našel v případu Kramného několik nejasností a rozporů.

Nepřímé důkazy

"Došlo ke zjištění, že odposlechy Petra Kramného byly mírně zkreslené. Soud postavil své závěry na větách, které Petr Kramný nikdy neřekl. Používá je proti němu dokonce nadále, přesto, že v originále odposlechu nikde nezaznívají,“ popsal místopředseda spolku Šalamoun.

Nové posudky odborníků se opírají také o to, že smrt elektrickým proudem je na lidské těle jasně rozpoznatelná. "Tým odborníků z elektra, soudního lékařství a biomechaniky vysvětluje, jaké okolnosti by musely nastat, aby k té vraždě vůbec mohlo dojít a co by na těch tělech muselo být nalezeno. A tyto podmínky na nálezovém místě splněny nejsou. To nemluvím o fotografiích z místa pitvy, které jsou tedy relativně nekvalitní, ale stopy na tělech od vstupu a výstupu elektrického proudu vidět nikde nejsou,“ upřesnil Peričevič. 

Spolek Šalamoun se zabývá obranou nespravedlivě stíhaných a poukazuje na justiční pochybení. Na případu Kramný pracují už 5 let.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.