Krásná Angelika jako 81letá dáma stále září. Herečka Michéle Mercier byla pro svou nejslavnější roli až čtvrtou volbou

Michéle Mercier
Michéle Mercier
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 19. 11. 2020

Francouzskou herečku Michéle Mercier (81) proslavila postava vzpurné krásky Angeliky v celosvětově populární filmové sérii Angelika, markýza andělů z roku 1964. Dnes ve věku 81 let zůstává elegantní dámou, pro kterou se právě její nejslavnější role stala nakonec prokletím.

Herečka Michéle Mercier, celým jménem Jocelyn Yvonne Renée Mercier, má francouzské a italské kořeny. Narodila se v roce 1939 a zažila tak děsivý obraz druhé světové války, který poznala už jako dítě. Jako mladá dívka milovala umění a toužila se stát divadelní herečkou. Působila v taneční skupině »Ballet Rats« a jako sedmnáctiletá opustila rodný domov a vydala se za svým snem do Paříže. Kvůli příliš dlouhému jménu, které se nedalo dobře zapamatovat, a režiséři s ním měli často problém, ho před svým prvním filmem oficiálně změnila na Michéle Mercier. Získala několik menších rolí, ale zlom v kariéře přišel až v roce 1963, kdy se producent Francis Cosne (†68) rozhodl vdechnout život na filmovém plátně krásné Angelice.

O hlavní roli měl však jasnou představu a chtěl do ní obsadit legendární herečku Brigitte Bardot (86). K jeho smůle ale odmítla a tak uvažoval o Catherine Deneuve (77). Ta mu však přišla pro Angeliku příliš naivní, a proto ji nakonec nevybral. Ale ani třetí volba nepadla na okouzlující Francouzku, protože Cosnemu se zalíbil americký sexsymbol tehdejší doby - herečka Jane Fonda (82). Později si uvědomil, že film musí mít jako hlavní hrdinku skutečnou Francouzku, nikoli Američanku s francouzským přízvukem. Michéle Mercier však musela jako jediná na konkurz, což jí připadalo vzhledem k jejím hereckým zkušenostem ve dvaceti filmech, nespravedlivé, jak uvedl web Amo Mama.  Její úspěch byl naprosto fenomenální a ztvárněním vzpurné Angeliky, která v mužích probouzí touhu a v ženách nenávist, diváky zcela okouzlila.

Čtyři roky natáčení Angeliky jí zajistily slibnou kariéru, ale přesto, že poté získala několik dalších rolí, lidé ji měli zcela spojenou s rolí rusovlasé krásky, která bojuje za lásku hraběte Jeoffreyho de Peyraca. "Všichni muži, kteří se o mě zajímali, se pokoušeli svést Angeliku, ne mě. Ale jednoho dne jsem sama pochopila, že mi Angelika nemůže ublížit, proto jsem se ji naučila považovat za malou sestru, se kterou jsem musela vycházet," uvedla Michéle Mercier ve své životopisné knize Nejsem andělská Angelika. Dokonce jí spousta z nich říkalo jménem filmové postavy, a proto se rozhodla odejít z Francie a zkusit štěstí ve Spojených státech. Ale ani tam nenašla vytoužené pracovní štěstí.

V roce 1961 se provdala za asistenta režie Andrého Smagghe, ale šestileté manželství zkrachovalo kvůli jeho alkoholismu. Druhý manžel a závodník Claude Bourillot se také neukázal jako ten pravý. Po rozvodu s ním měla několik dalších milostných románků, ale už se neprovdala. Na začátku příštího roku oslaví 82. narozeniny a ve svém věku si udržuje eleganci a stárne opravdu s grácií.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.