Krátká videa jako zrcadlo názorů. Petr Fiala čelí nečekaně ostré kritice za svůj poslední hit
Komentář: Když se premiér Petr Fiala vloni v říjnu objevil na TikToku, byla to velká sláva. Pravdou však je, že mnozí to od něj nečekali - a snad ani nechtěli. Teď ostřílený politický bard čelí kritice, a to v kontextu svého posledního »hitu«, v němž se prolínají nepovedené záběry z natáčení, jak jsme si všimli v redakci ŽivotvČesku.cz. Přímo se dá říct, že minutový »hit« spustil vlnu komentářů, které poukazují nejen na formální nedostatky jeho videí, ale také na hlubší nálady ve společnosti. Pro některé představuje premiérův pokus o moderní komunikaci krok k přiblížení veřejnosti, zatímco pro jiné je symbolem elitářství, nekompetence a odtrženosti od reálných problémů občanů.
Premiérův pokus o komunikaci na TikToku ukazuje na novou éru politického marketingu, kde se lídři stran a hnutí z tuzemského politického spektra snaží oslovit mladou generaci, a to tam, kde se přirozeně pohybuje.
Záměr sám o sobě není špatný – TikTok se stal jedním z hlavních kanálů pro neformální interakce a šíření jednoduchých poselství. Kritika premiéra Fialy za jeho poslední video, ve kterém odhaluje nepovedené záběry z natáčení - video bylo zveřejněno v rámci silvestrovských oslav - však směřuje na provedení a autenticitu. Komentáře typu: »Takhle se volby nevyhrávají« nebo »Pokus o přiblížení lidem, ale už je to marný boj« jasně ukazují, že část veřejnosti Fialovi jeho snahu o humor nevěří - lépe řečeno jeho marketingovému týmu.
Ovšem i komentáře pod videem na platformě jako »Bože, za co nás trestáš« či »Kudy chodil, tudy lhal« odhalují frustraci veřejnosti v kontextu politické scény. TikTok zde zkrátka působí jako digitální fórum, kde se lidé necenzurovaně vyjadřují.
"Možná to z videí někdy působí, že jejich natáčení je jednoduché. No, ne vždycky," je uvedeno v popisku videa, které má působit odlehčenou formou.
I když negativní komentáře převažují, existují i pozitivní ohlasy: »Supr premiér« či »Slušný člověk, dostane opětovně podporu«. V poměru komentářů však působí spíše jako izolované názory ve víru kritiky. Je potřeba zdůraznit, že Fiala čelí stejnému problému, jako jiní lídři - tedy tomu, že na platformě, kde se pohybuje mladší generace a kde převažuje humor a rychlá kritika, je obtížné si budovat důvěru.
TikTokový pokus Petra Fialy může být vnímán jako symbol odvahy, ale zároveň i poučení o tom, že komunikace ve veřejném prostoru vyžaduje více než jen technologickou adaptaci - vyžaduje zejména pochopení reálných nálad společnosti. A ty jsou dnes na TikToku slyšet velmi hlasitě.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.