Reklama:

Krevní sraženiny souvisejí s vakcínou AstraZeneca. Je podobná Sputniku V, říká biolog Jaroslav Flegr

Vakcína AstraZeneca - Ilustrační snímek
Vakcína AstraZeneca – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 4. 2021

Výskyt krevních sraženin může být velmi vzácným vedlejším účinkem očkovací látky firmy AstraZeneca. Po podrobném hodnocení desítek případů úmrtí či zdravotních obtíží k tomu dnes dospěla Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). "Očkovat tímto preparátem by nemělo být pozastaveno. Jde o jednotky problémů. Zajímavou skutečností ale je, že preparát je podobný ruské vakcíně Sputnik V," řekl pro ŽivotvČesku.cz profesor z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jaroslav Flegr (63).

Reklama:

Výbor pro hodnocení rizik (PRAC) lékové agentury v minulých týdnech podrobně zkoumal okolnosti 86 případů tromboembolických potíží, z nichž 18 skončilo úmrtím. Podle Cookeové dospěl k závěru, že výskyt těchto obtíží by měl být uveden mezi dalšími možnými vzácnými vedlejšími účinky této vakcíny.

EMA 18. března na základě prvního zkoumání uvedla, že vakcína je bezpečná a její používání riziko vzniku krevních sraženin nezvyšuje. Většina zemí pak očkování opět obnovila, některé státy jako Německo či Nizozemsko s ní ale očkují pouze starší lidi. 

Reklama:

"Nedá se udělat stoprocentně bezpečná vakcína ani stoprocentně bezpečný lék. S tím se zkrátka musíme smířit. Je třeba vždy spočítat jaké následky, třeba jaké počty mrtvých, bude mít podávání vakcíny a jaké její nepodávání. U všech schválených vakcín je přínos podávání o mnoho řádů vyšší než případná rizika. A to platí pro samotné očkované, nejen pro společnost, kterou díky vakcinaci navíc ochrání kolektivní imunita. Rozhodně bych nechal vakcinaci preparátem od AstraZeneca dál běžet. Už proto, že se tento vzácný vedlejší účinek preparátu dá poměrně snadno ohlídat. Když o něm lékaři vědí, tak se dají rizika spojená s možným vznikem sraženin ještě výrazně zredukovat. Je ale zajímavé, že Sputnik V, který je v ČR prosazován prezidentem a lidmi v jeho okolí, pracuje na velmi podobném principu jako AstraZeneca. Vůbec bych se nedivil, kdyby s ním byly obdobné problémy. Jen se o nich neví, nebo se o nich nemluví," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Flegr.

Jeho slova pro ŽivotvČesku.cz potvrdil i epidemiolog Roman Prymula. "Vakcína Sputnik V funguje na podobném principu vektorového virového nosiče jako AstraZeneca, ale s poněkud sofistikovanějším přístupem dvou různých lidských adenovirů pro každou dávku. Má vysokou publikovanou účinnost. Uvítal bych ještě alespoň výsledky jedné zahraniční studie. Jinak si myslím, že to špatná vakcína rozhodně není," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz ruský preparát epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví.

V polovině března zhruba polovina unijních států pozastavila očkování vakcínou od společnosti AstraZeneca kvůli zmíněným podezřelým úmrtím na následky krevních sraženin po očkování. Zdravotní komplikace se objevily u několika desítek z desítek milionů naočkovaných osob. Problémy se vyskytují zvláště u žen mladších 60 let.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: