Kriminalita vlivem koronavirových opatření klesla, vraždilo se ale o 20 procent více: Policie řešila nakažlivé choroby, ubylo loupeží

Policie řešila méně případů.
Policie řešila méně případů.
Foto: Twitter
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 6. 2020

V období, kdy byl v Česku vyhlášen nouzový stav, poklesla v meziročním srovnání kriminalita. V březnu klesla meziročně o čtvrtinu, v dubnu o třetinu a květnu zhruba o sedm procent, uvedl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Nejvýznamnější pokles policie eviduje zejména u trestných činů, které jsou jakkoliv provázané s venkovním pohybem osob. "V oblasti trestné činnosti jsme prověřovali (a některé stále prověřujeme) celkem 18 trestných činů šíření nakažlivé choroby související bezprostředně s epidemií COVID-19. Obecně v této souvislosti evidujeme více než 10 000 trestných činů, u kterých však platí, že jediné, co je s pandemií spojuje, je doba spáchání," uvádí mluvčí Ondřej Moravčík.

V porovnání jednotlivých měsíců statistika ukazuje konstantní pokles trestné činnosti – v březnu 2020 šlo o 24% pokles oproti březnu 2019, v dubnu 2020 téměř 35% pokles oproti dubnu 2019 a v květnu pak přibližně 7% pokles oproti loňskému rok.

Vraždilo se více

"Poklesy se týkají téměř všech sledovaných oblastí, nejvýznamnější je však u trestných činů, které jsou jakkoliv provázané s venkovním pohybem osob. Oproti loňskému roku ubylo loupeží o více než 13 %, u výtržnictví jsme zaznamenali více než 15% pokles a konečně obyčejných krádeží ubylo o necelých 16 %. Ve sledované kategorii „vraždy“ bohužel za prvních pět měsíců roku 2020 evidujeme přibližně 20% nárůst oproti loňskému roku. Koronavirová opatření se na tomto počtu nijak neprojevila a podstatný díl z tohoto nárůstu byl evidován v únoru 2020, tedy před realizací plošných opatření," uvedl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Nouzový stav vláda vyhlásila 12. března, skončil v polovině května.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.