Kritické měsíce pro vzedmutí epidemie budou září a říjen. Roman Prymula odhadl, kde se lidé nejčastěji nakazí

Exministr zdravotnictví Roman Prymula
Exministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 8. 2021

Vyšší míra mobility lidí nastane s koncem prázdnin, kdy se lidé vrátí z dovolených a školáci usednou do lavic. Už z loňského roku je známý scénář, že zároveň s přechodem do chladnější části roku došlo ke zvýšení počtu pozitivních případů v souvislosti s onemocněním covid-19. Od začátku vakcinace podali zdravotníci v Česku přes 11.000.000 dávek vakcíny, ukončené očkování má více než 5,3 milionu lidí. Řada lidí je chráněna po prodělání onemocnění. I přesto epidemiologové upozorňují, že nárůst případů se dá očekávat. Neměl by být ale masivní. Epidemiolog Roman Prymula (57) pro ŽivotvČesku.cz odhadl, kde v daném období bude nejčastěji docházet k nákaze.

Do letošního března se s virem SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19, setkala více než polovina české dospělé populace. Vyplývá to z dosavadních výsledků studie PROSECO, vedené výzkumníky z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Nakažených výrazně přibylo v druhé vlně šíření koronaviru, která začala loni po prázdninách.

O tom, zda bude potřeba některým lidem podat posilující třetí dávku očkování proti covidu-19, by mohlo být jasněji příští týden. V současnosti je nejpalčivějším tématem, zda dojde po prázdninách jako tomu bylo v loňském roce k významnějšímu šíření viru.

"Myslím si, že by mohlo jít o velké akce, ale tam to bude s testováním, takže to až tak rizikové nebude. Je ale možné, že se to bude týkat nějakých nočních klubů, kde se to patrně nebude úplně dodržovat. Takže v těchto prostorách bych viděl největší riziko, pokud jde o zvýšenou mobilitu lidí po prázdninách," odhadl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný epidemiolog Roman Prymula, jak by mohla situace vypadat po prázdninách.

Pro starší skupinu populace by vzedmutí epidemie mohlo představovat problém. Česko chce v rozhodnutí o třetí dávce počkat do příštího týdne, kdy o této věci bude jednat EMA. Doporučení dalších mezinárodních organizací zatím podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (34) nejsou jednoznačná. Podle předběžných výsledků, které na začátku srpna zveřejnila společnost Podané ruce, má až 60 procent seniorů po půl roce po očkování proti covidu-19 výrazně nižší nebo žádné protilátky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.