Krutá rána pro herce Roberta Redforda. Jeho syn James podlehl v 58 letech rakovině jater

Robert Redford se synem Jamesem
Robert Redford se synem Jamesem
Foto: Profimedia.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 20. 10. 2020

Americký hollywoodský herec a režisér Robert Redford (84) prožívá těžké chvíle. Jeho synovi Jamesovi (†58) diagnostikovali rakovinu a po náročném boji s nemocí jí nakonec podlehl. Těžko se smiřuje s tím, když rodič přežije své dítě.

James Redford byl nejen synem slavného otce. Vynikal také jako dokumentarista a aktivista. Získal titul v oboru tvůrčího psaní na prestižní státní univerzitě v Boulderu a následně pak titul magistra z literatury na soukromé Severozápadní univerzitě v Illinois. Ve své práci se zaměřoval na méně obvyklá témata ve společnosti – kromě dárcovství orgánů ho také zajímala třeba problematika dyslexie. Lékaři mu diagnostikovali primární sklerotizující cholangitidu, chronické onemocnění jater, kdy je narušen odtok žluče. V roce 1993 podstoupil dvakrát transplantaci jater a začal se věnovat tématu dárcovství velmi intenzivně. To dokazuje mimo jiné i jeho téměř dvouhodinový dokumentární film The Kindness Of Strangers (v překladu Laskavost cizinců).

Jeho úmrtí potvrdila nezisková organizace Sundance Institute, kterou založil v roce 2005 s otcem Robertem Redforem. "Jamie byl hluboce intuitivní a laskavý spolupracovník. Naše komunita umělců a kolegů truchlí nad touto ztrátou a vyjadřuje soustrast rodině Redfordových. Jamieho vřelost, vášeň a velkorysost ducha nás budou i nadále inspirovat," znělo vyjádření Sundance Institute, jak uvedl Hollywood Reporter.

James se narodil jako třetí dítě slavného otce a jeho bývalé manželky a americké historičky Loly Van Wagenen (81). Bratr Jamese, Scott, zemřel ve 2,5 měsíci života na syndrom náhlého úmrtí kojenců. Smutný osud potkal také Jamese, když se u něj prokázalo zákeřné onemocnění, kterému nakonec podlehl. Jeho odchod zasáhl nejen rodiče, ale také manželku Kyle a jejich dětí – Dylana a Lenu. Manželka potvrdila v rozhovoru pro noviny Salt Lake Trubine, že syn Roberta Redforda zemřel na rakovinu jater.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.