KSČM nepodpoří nouzový stav. Hrozí kolaps zdravotnictví a šíření epidemie. Zareagoval Ivan Bartoš

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 2. 2021

Menšinová vláda Andreje Babiše (66) už se nemůže spoléhat na to, že její opakovanou žádost o prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii koronaviru ve Sněmovně podpoří komunisté. Širší vedení KSČM se dnes shodlo na tom, že nutná opatření proti šíření viru může stát vyhlásit i bez tohoto mimořádného právního režimu. Vládní politici se ale obávají, že bez prodloužení nouzového stavu i po 14. únoru hrozí kolaps zdravotnického systému a nekontrolované šíření epidemie. Dobrou zprávou může být, že Piráti jsou s vládním kabinetem ochotni jednat. "O postupu budeme ještě podrobně debatovat na klubu společně se Starosty," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda strany Ivan Bartoš (40).

Babišova vláda podle komunistů naprosto ignorovala požadavky, kterými podmínili svůj souhlas s posledním prodloužením nouzového stavu - konkrétně žádali návrat prvního stupně do základních škol a otevření zimních středisek. Ani jedno z toho se ale nestalo. V tuto chvíli se tak vláda musí opřít o podporu při prodloužení nouzového stavu o jiné strany.

"O postupu budeme ještě podrobně debatovat na klubu společně se Starosty. Pan premiér se na nás zatím s žádosti neobrátil. V minulosti jsme nicméně již několikrát prodloužení nouzového stavu odmítli, neboť vláda dále selhává v ochraně lidí a ignoruje naše výzvy k nápravě," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Babiš varoval před tím, že neprodloužení nouzového stavu by znamenalo katastrofu, totální kolaps zdravotního systému, nekontrolované šíření epidemie a obrovský nárůst úmrtnosti. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) nesouhlas s prodloužením stavu nouze označil za hazard se zdravím a lidskými životy, bez ohledu na sympatie či antipatie k vládě nebo opozici.

"Pokud bude kabinet konečně ochotný jednat v zájmu občanů a přistoupit na naše návrhy, které by zemi pomohly, jsme ochotní o prodloužení diskutovat. Klíčové jsou pro nás dostatečné kompenzace pro zasažené lidi či firmy, vyřešit otázku škol, a to jasnými pravidly a umožnění ředitelům škol v těchto pravidlech umožnit výuku i jinak než distančně a schválení pandemického zákona, který nebude tolik zasahovat do práv a svobod veřejnosti jako současný nouzový stav," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš za jakých podmínek jsou Piráti ochotni s vládním kabinetem jednat.

Pro Piráty je dlouhodobě podstatné, aby lidé získali podporu v době, kdy jim vláda znemožňuje vykonávat jejich zaměstnání či podnikání.

Je dobojováno, je rozhodnuto. Piráti rozhodli, že je opět povede vicepremiér a ministr pro...

Žádost o jeho další prodloužení by měla vláda projednat v pondělí a Sněmovna posoudit ve čtvrtek odpoledne. Při jarní vlně epidemie platil nouzový stav 66 dní, nyní je schváleno zatím na 132 dní.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu