Která z vakcín je nejlepší a nejúčinnější. Epidemiolog Roman Prymula má jednoznačný závěr

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 3. 2021

V současnosti je na trhu několik vakcín, které se lidem podávají, aby byli chránění před nebezpečným onemocněním covid-19, které způsobuje nový typ koronaviru. Mezi lidmi se velmi často diskutuje, která z vakcín je nejlepší a také, že by si preparát chtěli vybrat. Podle epidemiologa Roman Prymuly (57) je vytváření žebříčku »která je nejlepší« velmi složité. "Vytváření nějakých pořadníků je naprosto kontraproduktivní," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.

V největší míře se v Česku očkuje vakcínou Comirnaty od společnosti BioNTech/Pfizer. Tato látka patří do skupiny vakcín na bázi RNA. Je vhodná pro lidi nad 16 let. Preparát konkurenční Moderny, která vstoupila na náš trh jako druhá, je určena lidem ve věku 18 let a starším. V České republice je už i třetí vakcína, od firmy AstraZeneca. Její výhodou je jednodušší skladování.

"Vytváření nějakých pořadníků je naprosto kontraproduktivní, i když podle bodových odhadů účinnosti toto teoreticky možné je. Registrované vakcíny jsou obdobné, ale drobné odlišnosti existují. Je však si třeba uvědomit, že bychom srovnávali nesrovnatelné. Neexistuje studie, které by tyto vakcíny přímo mezi sebou porovnaly a různé studie mají odlišnou sledovanou populaci, podmínky a různé faktory, které účinnost ovlivňují," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz respektovaný epidemiolog Roman Prymula.

Proti nemoci covid-19 existují čtyři základní typy vakcín. První tři se mohou reálně dostat na náš trh nebo už jsou zavedené do praxe. U čtvrtého typu se nepředpokládá, že se v České republice objeví.

Vakcíny na bázi RNA: Látka v těle pracuje na principu RNA (ribonukleové kyseliny), ve které je zakódována genetická informace pro takzvaný spike protein koronaviru. Jde ho představit jako hroty na povrchu koronaviru, které mu umožňují proniknout do hostitelské buňky. Pokud je člověk očkovaný, buňky si protein dokáží vytvoří. Imunitnímu systému se jeví jako infikované a tělo na ně zareaguje bezpečnou imunitní odpovědí. (Moderna, BioNTech/Pfizer)

Vakcíny na bázi virového nosiče: Princip je podobný jako u RNA vakcíny. I v tomto případě jde o doručení genetické informace do buněk očkované. Genetická informace pro koronavirový spike protein je v tomto případě do buněk doručena prostřednictvím geneticky modifikovaných neškodných virů ze skupiny adenovirů. (AstraZeneca, Johnson & Johnson, Sputnik)

Vakcíny na bázi bílkovin: Do těla je vpraven cílový protein, v tomto případě koronavirový spike protein připravený biochemickými metodami. Pro zesílení imunitní odpovědi tyto vakcíny vedle proteinu obsahují i druhou složku, takzvané adjuvans. (Sanofi/GSK a Novavax)

Oslabené nebo inaktivované celovirové vakcíny: Vir je v tomto typu vakcíny v očkovací látce buď oslaben, ale stále žije, nebo je inaktivovaný. Vir v tomto případě nezpůsobuje onemocnění, přesto generuje imunitní odpověď. (Sinopharm, Sinovac či Bharat Biotech International)

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.