Kultovní komedie Sám doma slaví 30. výročí: 5 zajímavostí o filmu, o kterých jste možná neměli tušení

Herec Macaulay Culkin
Herec Macaulay Culkin
Foto: Showpix.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 1. 12. 2020

Kdo by neznal filmovou sérii Sám doma, která se stala doslova kultovní záležitostí. Příběh osmiletého chlapce Kevina McCalistera - kterou ztvárnil Macaulay Culkin - který si poradí s dvojicí povedených lupičů, si oblíbili nejen menší diváci, ale také ti dospělí. Letos v listopadu slaví úspěšná série amerického režiséra Chrise Columba (62) neuvěřitelných třicet let, co se poprvé objevila na televizních obrazovkách a získala si obrovskou popularitu po celém světě.

Filmové série Sám doma už patří ke klasikám, které jsou neodmyslitelně spojené s nástupem Vánoc. Za jejím vznikem stojí silná trojice – režisér Chris Columbus, který je podepsán mimo jiné například pod druhým a třetím filmovým zpracováním Harryho Pottera nebo romantickou komedií Dva v tom v hlavní roli s Hugh Grantem (60). Dále pak scénárista John Hughes (†59), autor příběhů oblíbených rodinných komedií Kudrnatá holka, Beethoven nebo 101 dalmatinů, a v neposlední řadě přední skladatel John Williams (88), legenda filmové hudební tvorby. A právě tito tři muži vdechli život vánoční komedii, která i po třiceti letech a tisíckrát viděných scénkách, které zná člověk nazpaměť, nepřestává bavit.

Plešatým zlodějem Harrym měl být Robert De Niro

Postavu zlodějíčka Harryho si měl zahrát hollywoodský herec Robert De Niro (77), ale roli odmítl. Nahradit ho měl tedy Jon Lovitz (63). Nakonec ale producentům padl do oka Joe Pesci (77) a pravdou je, že nemohli vybrat lépe, protože americký komik ztvárnil postavu zloděje se zlatým zubem nezapomenutelným způsobem.

Ve skutečném životě by Harry s Marvem Kevinovo řádění nepřežili

Popálení žehličkou, hořák u hlavy, barvy na obličeji nebo krkolomné pády, ze kterých i divákům občas zatrnulo. Tím vším si musela dvojice zlodějů projít a čelit promyšleným taktikám teprve osmiletého chlapce. Doktor Ryan Clair popsal v roce 2012 reálný pohled na jejich filmová zranění a pravdou je, že by to nevypadalo moc dobře, jak uvedl Hollywood Reporter. Jenom úder žehličkou by způsobil tříštivé zlomeniny a třeba hořák, který opálil hlavu nebohému Harrymu, by natolik poškodil zdravou tkáň, že by byla nutná transplantace.

Sám doma byl držitelem Guinnessova světového rekordu přes 25 let

Film už během prvního víkendu vydělal neskutečných 17 081 997 dolarů (v přepočtu 374 666 273 českých korun) a promítal se ve více jak tisíci kinech. Na prvním místě žebříčků se držel dlouhých dvanáct týdnů a stal se nejvýdělečnějším filmem roku 1990. Tento úspěch byl zapsán také v Guinnessově knize světových rekordů a překonal ho až po 27 letech čínský komediální trhák Never Say Die v roce 2017.

Sám doma jako polská vánoční tradice

Komedie Sám doma zaznamenala obrovský úspěch také u našich sousedů – Polska. Už na počátku 90. let tam byl film vysílán v celostátní televizi a jeho popularita rok od roku roste, informoval web mentalfloss.com. V roce 2011 ho během vánočních svátků sledovalo více jak pět milionů diváků, což z něj udělalo nejsledovanější film roku.

Dům McCalisterových rájem návštěvníků

Dům rodiny McCalisterových patří asi k nejpoutavějším atrakcím pro návštěvníky, kteří by ho prozkoumali od sklepa až po půdu. Nachází se na 671 Lincoln Avenue v americké vesnici Winnetka necelých dvacet kilometrů od centra Chicaga. Ale v roce 2012 majitelé John a Cynthia Abendshienovi nemovitost prodali za 1 585 000 dolarů (v přepočtu 34 757 465 českých korun).

 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.