Kultovní zážitek je Zrození Venouše, vzpomíná Aleš Háma na pořad Taxík. Prozradil, co nemohlo jít do vysílání

Aleš Háma moderoval soutěž Taxík šest let
Aleš Háma moderoval soutěž Taxík šest let
Foto: Se svolením České televize
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 18. 8. 2021

Česká televize se v první polovině roku 2008 rozhodla divákům nabídnout specifický formát soutěžního pořadu s názvem Taxík. Prvním moderátorem televizní show byl zkušený herec a bavič Aleš Háma (48), který má v souvislosti s natáčením dodnes mnoho vzpomínek. "Kultovní bylo »Zrození Venouše«, to byl zkrátka legendární cestující. Úplně na začátku jsme u hlavního nádraží nabrali milence, kteří tam byli inkognito jakože na falešné služební cestě. To jsme nakonec do televize ani nemohli dát," zavzpomínal pro ŽivotvČesku.cz.

V roli moderátorů Taxíku se vystřídala trojice známých tváří - Aleš Háma, Tomáš Matonoha (50) a zpěvačka Monika Absolonová (44). Obvyklá délka pořadu byla 30 minut a osobností, která se stala tváří již od počátku vysílání, byl právě sympatický Aleš Háma.

"Já jsem si to moc užíval a dodneška na to vzpomínám s velkou láskou. Štáb byla taková moje druhá rodina, točili jsme často, dokonce jsme spolu jezdili i mimo natáčení. S Taxíkem jsme jinak procestovali celou republiku, vzpomínáme na to všichni moc rádi. Lidi, které jsme nabírali... vždycky to bylo jiné a možná i ta pestrost zajišťovala to, že mě natáčení bavilo," řekl moderátor pro ŽivotvČesku.cz.

V soutěži zažil kuriózní situaci s mladíkem, který měl opravit chybu v názvu obrazu italského malíře Sandra Botticelliho »Zrození Venouše« logicky na Zrození Venuše – jednalo se o lehkou otázku za 500 korun. Kamarádka na telefonu mu poradila název Primavera namísto opravy jediného chybného písmenka. To přimělo Aleše Hámu zastavit taxík a vydýchat se. Ale po dalších otázkách už mu došly nervy a cestujícího z auta nekompromisně »vyhodil«.

"To bylo kultovní, zkrátka legendární cestující. A pak úplně na začátku jsme u hlavního nádraží nabrali pár, který pak úplně »zezelenal« – během deště dvojice vběhla do taxíku a chtěla odvézt do nějakého hotelu na Smíchově. Když jsem se na ně otočil a oni zjistili, že se jedná o televizní taxík a natáčení, udělalo se jim špatně. Byli to milenci inkognito na falešné služební cestě. Takže jsme to do televize nakonec nemohli dát," dodal Aleš Háma pro ŽivotvČesku.cz.


O pořadu Taxík:

● Soutěžní pořad Taxík převzala ČT1 podle britského formátu.
● Poprvé se Taxík vysílal v Česku v roce 2008. V zahraničí už v červnu 2005.
● V pořadu mohli soutěžící využít dvě nápovědy – radu kolemjdoucího nebo přítele na telefonu.
● Na začátku měl každý cestující tři životy, kdy při každé špatné odpovědi jeden ztrácel.
● V roce 2012 přibyli k Aleši Hámovi kolegové – Tomáš Matonoha a Monika Absolonová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.