Kvůli covidu se Ceny Thálie předávaly on-line. Za muzikál ji získala Erika Stárková

Herečka Erika Stárková
Herečka Erika Stárková
Foto: nextfoto.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 11. 2020

Nezvyklý formát předávání Cen Thálie 2020 se vysílal v improvizovaném olomouckém studiu, které letos nahradil tradiční slavnostní večer v Národním divadle. "Zrušit jsme to nechtěli, tak jsme se rozhodli pro tuto netradiční formu. Neokázalou, ale třeba o to upřímnější,“ řekl prezident pořádající Herecké asociace Ondřej Kepka.

Josef Láska (27) převezme cenu pro činoherce do 33 let. V kategorii, která se poprvé udělovala samostatně, Loutkové divadlo, si Cenu Thálie převezme Ondřej Nosálek za inscenaci Zá-to-pek v pražském Minoru.

Cesnu kategorie Alternativní divadlo převezme Jakub Gottwald za roli v autorském kusu Ur-fascism.

V muzikálové kategorii si mezi ženami Thálii odnese Erika Stárková. Získala ji za roli Dívky v Bowieho muzikálu Lazarus. Za muže Pavel Režný za výkon v muzikálu Elisabeth.

V oboru opery ocenění získala Jana Šrejma Kačírková za inscenaci Tři fragmenty z Juliette / Lidský hlas v Národním divadle Brno.

Lukáš Zeman pak významně porotu zaujal výkonem ve Figarově svatbě Slezského divadla. Za balet obě ceny putují do Národního divadla, získala ji Alina Nanu a Ondřej Vinklát.

Česká akademie divadelníků udělila svou cenu za mimořádný přínos českému divadelnímu umění, získal ji teoretik i dramaturg Jaroslav Vostrý.

Mimooborovou cenu za propagaci divadelního umění v televizi převzal kameraman Josef Špelda, který byl jako jediný v přímém vstupu.

Cenu za celoživotní dílo získala v činohře Hana Bauerová a Josef Abrhám. Následně Jan Malík za operu, tanečnice Aneta Voleská a muzikálová herečka Hana Talpová.

Padl plán, že pokud situace umožní, a tradiční ceremoniál se uskuteční, asociace by ráda, aby by letošní laureáti předávali ceny těm příštím – aby také oni mohli zažít chvíli při ceremoniálu na první české scéně.

Ceny se udílejí nikoli za výkony v uplynulém kalendářním roce, ale za výkony v uplynulé divadelní sezoně.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.