Kvůli nákaze se naděje pašeračky Terezy vzdálila. Situace není jednoduchá, říká mluvčí ministerstva

Češka Tereza, která byla v Pákistánu odsouzena za pašování drog
Češka Tereza, která byla v Pákistánu odsouzena za pašování drog
Foto: Profimedia

Češka Tereza Hlůšková (24) byla před dvěma lety zadržena v Pákistánu kvůli pašování drog. Tamní celní správa u ní našla heroin a v láhaurském vězení strávila dlouhé měsíce. Požádala o milost, ale její případ komplikuje epidemie koronaviru.

Češka Tereza byla zadržena na pákistánském letišti se zásilkou téměř deseti kilo heroinu. Na takový čin je v Pákistánu z hlediska legislativy nahlíženo hodně přísně. Dívka byla po zadržení převezena do láhaurského vězení Kot Lakhpat, ale její případ našel naději v možné amnestii. K plošnému udělování milostí se totiž v řadě jiných případů uchýlil ministerský předseda Pákistánu Imran Chán (67). Důvodem je narůstající krize spojená s epidemií covid-19 a vysoký počet nakažených v zemi. Teď se ale její vidina návratu do Česka začíná vzdalovat.

"Stání mělo proběhnout v polovině září na základě odvolání, ale stále se to posouvá. Mají tam opatření kvůli covidu-19 a nařídili, že se soudy musí zabývat staršími případy. Přesto, že zadržená Češka už nějakou dobu v Pákistánu je, v podstatě se čeká na to, kdy na ni dojde řada. My jsme v roli pozorovatele a zprostředkováváme kontakt s rodinou nebo poštovní zásilky a podobně," uvedla pro ŽivotvČesku.cz ředitelka odboru komunikace ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

Celý proces se zdržuje důsledkem nejasné situace kolem nákazy, která se v zemi rychle šíří. "Momentální situace není úplně jednoduchá, protože v Pákistánu je řada omezení v souvislosti s koronavirem. Plošné milosti se tam udělovaly, ale jí se to zatím netýká. Dívka je tam uvězněná za drogový delikt, ke kterému se v této části světa přistupuje velmi tvrdě," dodala Štíchová pro ŽivotvČesku.cz.

Především coby člen popové skupiny Lunetic patřil v devadesátých letech k fenoménům tehdej...

Zavřít reklamu