Kvůli povinné vakcíně tisíce vojáků určitě neodejdou, míní ministryně Jana Černochová. Válečný veterán jí ostře odpověděl
Vyhláška o povinném očkování pro lidi nad 60 let a vybrané profese, budí emoce. Schválila ji vláda Andreje Babiše (67), kabinet Petra Fialy (57) ji hodlá z části upravit, ale nechá ji zřejmě v platnosti. Někteří lidé, kterých by se měla týkat, hrozí odchody ze svých profesí. Ministryně obrany Jana Černochová (48) pro ŽivotvČesku.cz uvedla, že odchodů vojáků se určitě neobává. Veterán Tomáš Komárek, který má za sebou tři mise, řekl, že vláda je pod tlakem covidové lobby.
Vyhláška o povinném očkování pro lidi nad 60 let a některé profesní skupiny, kterou přijala Babišova vláda, zrušena zatím nebyla. Povinnost by měla platit od 1. března. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (61) uvedl, že uvažuje o tom, že by z povinnosti byli vyškrtnuti lidé nad 60 let. Pro vybrané profesní skupiny by očkování dál zůstalo povinné. Uvažuje se o tom, že vakcína proti covidu by byla nařízena pro zdravotníky, policisty, hasiče a členy armády. Vláda ale se zástupci profesních skupin bude ještě jednat.
Vyhlášku již napadla skupina čtrnácti senátorů a podala k Ústavnímu soudu (ÚS) návrh na zrušení té části, která se týká povinného očkování. Pokud by vyhláška zůstala v platnosti, tak se čeká řada žalob. Někteří členové vybraných profesních skupin již uvedli, že se hodlají bránit soudní cestou. Odpor proti povinnému očkování dal najevo také nprap. PhDr. David Pejřil, jako policisty se ho vyhláška bezprostředně týká, chce se proti ní bránit soudní cestou.
"Když by došlo na lámání chleba, jsem připraven od policie odejít. Sám od sebe ale odejít nechci, ta práce mě naplňuje, pomáhat lidem pro mě dost znamená… Sám tedy neodejdu, počkám, až to dojde do stadia, kdy mi na stole přistane výpověď a jsem pak připraven se bránit soudní cestou. Sám od sebe určitě neodejdu, ale také se rozhodně nenechám naočkovat," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz policista David Pejřil.
Podobná situace je v armádě. Ministryně obrany Jana Černochová je ale přesvědčená, že odchody vojáků kvůli povinnému očkování nehrozí. Ministryně je přesvědčená, že když v Česku je vyžadováno povinné očkování na tetanus, proč by nemohlo být vyžadováno očkování proti SARS-CoV-2.
"Povinné očkování není novinka, covid-19 je jen další doplňující, máme tu povinné očkování třeba na tetanus nebo žloutenku. V současnosti je očkovaných zhruba 90 procent vojáků proti covid-19 a další přibývají. Je nesmysl, že by kvůli očkování odešly tisíce vojáky z armády," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na citlivou záležitost ministryně Jana Černochová.
Ti, kteří povinné očkování odmítají, často argumentují tím, že současné vakcíny byly dimenzovány proti původní variantě viru, která se rozšířila z Číny. Odpůrci vakcíny i část expertů souhlasí s tím, že na nové mutace viru jako je varianta delta či omikron mají současné typy vakcín omezenou účinnost. Pro ŽivotvČesku.cz již dříve potvrdil exministr zdravotnictví Adam Vojtěch (35), že současná vakcína nedokáže plně mutaci delta vykrýt.
"Pokud bychom tady měli vakcínu, která by byla upravena přesně na variantu delta a delta plus, bylo by to výhodou. Na druhou stranu bych se zdráhal současnou vakcínu označit za neúčinnou. Stále i u té původní vakcíny, kterou dnes očkujeme, byť vidíme, že se člověk případně může nakazit, tak stále ochrana před těžkým průběhem nemoci je někde kolem 85 procent na našich datech. To znamená, že pokud se člověk naočkuje, má ochranu 85 procent před tím, že v opačném případě může skončit třeba na ventilátoru v nemocnici," uvedl pro ŽivotvČesku.cz dnes už bývalý šéf rezortu zdravotnictví v loňském listopadu.
To potvrdil redakci i epidemiolog Roman Prymula (57). "Zatím se bohužel přeočkovává vakcínou původní, která nekryje přímo různé mutanty, které tady máme, zejména deltu. A proto musíme mít vysoké hladiny protilátek, aby alespoň část z nich byla funkční a fungovala proti těmto mutacím," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz.
Podle současného znění schválené vyhlášky musí lidé mít dokončené očkování do 28. února. Pro ty, kteří se ještě očkovat nenechali, to znamená zahájit vakcinaci nejpozději 8. února, aby stihli dostat druhou dávku po 21 dnech.
Deklarace několika profesních skupin na internetu, které ale nejsou právně závazné podle petičního zákona, podepsalo přes 80.000 lidí. Tisíce signatářů uvedly, že pracují ve složkách Integrovaného záchranného systému.
Proti povinnému očkování se vyjádřil také prostějovský válečný veterán nrtm. Tomáš Komárek, který má za sebou tři mise a ve službě byl šestnáct let. Podle něj vláda podléhá tlaku vakcinační lobby.
"Sloužit vlasti a rozhodnutí nasadit za svobodu v ní i život jsem se rozhodl na základě vyprávění svých dědů, kteří aktivně bojovali jako partyzáni na území protektorátu proti fašistické tyranii během druhé světové války. Nechtěl jsem a nechci, aby se cokoli z těch zvěrstev opakovalo. Bohužel jsem si jist, že se historie pomalu začíná vracet. Pod diktátem neskutečného mediálního humbuku kolem onemocnění covid-19, kdy je v zemi, která se považuje za demokratickou, potlačena svobodná diskuze všech odborníků na problematiku onemocnění covid-19, kdy občanská práva jsou ostrakizována vládními nařízeními a vyhláškami, které neprošly skutečnou veřejnou debatou odborníků obou táborů, kdy naše vynikající občanská společnost s bohatými a plodnými historickými kořeny je cíleně polarizována a hnána enormním tlakem především veřejnoprávních médií do kouta, kdy hrozba povinného očkováni proti covid-19 rozsévá strach u dětí, kteří s ním nesouhlasí, kdy je vláda pod tlakem mezinárodního korporátního kapitálu, vlastnícího »covid business« nucena tajit smlouvy ohledně vakcín po desítky let, kdy duch národa je trhán ve dví, tak v takové situaci se nedá udělat nic jiného, než si narovnat páteř a opět směle a tvrdě vykročit bránit svobodu našeho lidu, stejně jako to dělali naši předkové v dobách nesvobody," uveřejnil voják svůj pohled na věc v prohlášení zaslaném do redakce ŽivotvČesku.cz.
Návrh na zrušení vyhlášky podali k Ústavnímu soudu například místopředseda Senátu Jan Horník (STAN), předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nezávislý), předsedkyně sociálního výboru Miluše Horská z klubu KDU-ČSL, místopředseda ústavně-právního výboru Martin Červíček (ODS), lékař Jan Žaloudík (ČSSD), místopředseda Senátu Jiří Růžička (STAN), Alena Dernerová (STAN) či Lukáš Wagenknecht (Piráti).
Proti vyhlášce o povinném očkování vystoupila také skupina právníků. Podle Ondřeje Dostála (43) nabízí současné vakcíny individuální ochranu, ale nejsou nástrojem k vytvoření kolektivní ochrany. "V případě covidu ta povinnost, na rozdíl od jiných povinných očkování, důvodná není," uvedl Ondřej Dostál. K odmítnutí vyhlášky se přidali také právníci Tomáš Nielsen a Jindřich Rajchl, ti také očekávají, že v případě zachování vyhlášky, se řada lidí obrátí na soudy.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.