Kvůli pozůstalým by na ventilátoru měli dostávat přednost očkovaní, říká Jaroslav Flegr

Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 11. 2021

Počet hospitalizovaných s koronavirem se proti minulé neděli zvýšil ze 1700 na téměř 2700. Přibližně 400 lidí je ve vážném stavu. Podle profesora Univerzity Karlovy (UK) a evolučního biologa Jaroslava Flegra (63) se Česko dostane do situace, že budou přetížené nemocnice a JIP a lékaři budou muset volit, kterým pacientům dají přednost. Podle Flegra by přednost měli mít očkovaní. "Chtěl jsem upozornit na to, ať si lidé znovu uvědomí, zda ta svoboda se nenaočkovat jim stojí za hrozbu, že mohou umřít," vysvětlil biolog pro ŽivotvČesku.cz.

Laboratoře v Česku potvrdily v neděli 2996 nových případů nemoci covid-19, o den dříve jich bylo zhruba jednou tolik. V mezitýdenním srovnání byl nárůst o 230 potvrzených případů. Počet hospitalizovaných s koronavirem se proti minulé neděli ale zvýšil z 1700 na téměř 2700. Přibližně 400 lidí je ve vážném stavu. Podle údajů ministerstva minulý týden denně umíralo od 30 do 46 lidí s covidem, za neděli úřad eviduje 12 zemřelých.

To je statistika, která podle evolučního biologa Jaroslava Flegra spěje k tomu, že v prosinci budou přetížené nemocnice a JIP. Podle Jaroslava Flegra by šlo dramatický vývoj zvrátit jen tehdy, pokud by se přistoupilo k razantním opatřením. To ale dosavadní vláda neudělala, nová vláda pak není ještě ustanovená. Podle Flegra Česko spěje k dalšímu dlouhému lockdownu.

"Nezbývá než zopakovat, že kvůli hlouposti lidí budeme zanedlouho zase v lockdownu. Ještě před měsícem byla šance se tomuto nákladnému řešení vyhnout. Dnes již není. Kvůli tomu, že jsme nebyli ochotní se mírně omezit před měsícem, budeme nuceni se omezit mnohem víc a na delší dobu nyní, přesněji řečeno asi za měsíc. Je přitom úplně jedno, co chceme my, či co chtějí nezodpovědní a nedovzdělaní politici či úředníci na ministerstvu zdravotnictví. Zkušenosti od nás i ze zahraničí jasně ukázaly, že o lockdownu rozhoduje nakonec virus," řekl evoluční biolog pro ŽivotvČesku.cz a vysvětlil, co ho vedlo k publikování názoru, že na JIP by měli být přednostně ošetřováni ti, kteří podstoupili očkování. Ti neočkovaní podle Flegra musí počítat s tím, že mohou zemřít.

Jaroslav Flegr říká, že za svým tweetem si stojí. Je nutné veřejnosti jasně sdělit, že »svobodné rozhodnutí« neočkovat se je zaplaceno zvýšeným rizikem, že se neočkovaný člověk, nebo lidé, které nakazí, nedožijí jara. "Primárně šlo o to lidi upozornit, že rozhodnutí ohledně očkování není legrace. Každý by se měl opravdu vážně zamyslet nad tím, zda chce raději umřít či někoho známého či neznámého zabít, nebo raději obětovat kus své svobody. A opravdu si myslím, že když budou dva pacienti se stejnou perspektivou, že by jim zabraly nedostatkové léky či jim pomohl ventilátor, tak by váhající lékař měl nakonec vzít v úvahu i to, jaký bude mít případná smrt jednoho či druhého pacienta dopad na pozůstalé. Z minulých dotazníkových studií vím, že v reálných situacích i tohle berou v potaz. Stojím si tedy za svým tweetem i po věcné stránce. Ale znovu opakuji, svým tweetem jsem chtěl především veřejnost upozornit, že se opět schyluje k tomu, že naplníme JIP a nemocnice. Čísla ukazují, že to bude zhruba do měsíce. Lidé by to měli zohlednit ve svých plánech a svém rozhodování, včetně rozhodování ohledně očkování. Především jsem chtěl ponouknout k tomu, ať si ještě jednou dobře rozmyslí, zda jim jejich svoboda nenaočkovat se opravdu stojí za zvýšené riziko vlastní smrti či zabití někoho blízkého," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Flegr.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.