Kvůli predikci 4. vlny epidemie a mutace viru mi vyhrožují, uvedl datový analytik Petr Ludwig

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 1. 2021

Varoval před čtvrtou vlnou epidemie, která by měla potrápit Česko v březnu. Upřesnil, že za ní bude stát nová mnohem nakažlivější mutace viru, která poprvé byla zaznamenaná v Anglii. Teď čelí výhrůžkám. "Důležitou hodnotou v mém životě je umět říkat i věci nepopulární. Za včerejšek (neděle - pozn. red.) jsem dostal několik výhružek a přání smrti, v jednom případě celé rodině," uvedl na sociální síti datový analytik Petr Ludwig (34), který upřesnil, proč svou predikci zveřejnil.

Lidé si zapsali do paměti Ludwiga jako muže, který v září na svém Facebooku trefil vývoj hospitalizovaných v Česku. Je jedním z autorů vědecké výzvy #ZachraňmeČesko, která apelovala na všechny, aby vycházeli jen v nejnutnějších případech a ochranné roušky nosili i venku. O víkendu se rozepsal ohledně vývoje epidemie, která podle jeho slov v březnu nabere na velké síle.

"Stojíme vstříc daleko větší katastrofě než doposud. Čtvrtá vlna bude kvůli nové dvakrát nakažlivější mutaci koronaviru hodně jiná – bude pravděpodobně horší než všechny dosavadní vlny v součtu dohromady. Není to strašení, ale výzva k zodpovědné včasné přípravě. Poslední rok se snažím dělat prognózy vývoje situace s koronavirem (snažím se k tomu využívat to, co jsem studoval a na co jsem dělal diplomku – modelování a simulace komplexních systémů, což je právě třeba epidemie)," uvedl na svém Facebooku Petr Ludwig, který v Brně vede vzdělávací společnost GrowJOB, a většina lidí ho má zafixovaného jako autora bestselleru Konec prokrastinace a odborníka na efektivní zvládání času.

Jako jednu z variant Ludwig vidí nechat řídit epidemii většího »hráče« - sousední Německo, které se s virem zatím zvládá vypořádávat násobně lépe. "Reálně požádat Německo o převzetí řízení epidemie v ČR. Přiznat si, že jsme v tom my zásadně selhali a nechat to řídit lidi z Robert Koch Institute. Německu za to klidně zaplatit, i tak se nám to zásadně vyplatí. Prostě si od Německa koupit »krizový government as a servise« (krizové řízení vlády jako služba - pozn. red.). Myslím, že oni to ve výsledku ocení také, že nebudou mít za souseda zemi, co je na tom nejhůře na světě," napadlo Ludwiga, který se poměrně o epidemii rozsáhle rozepsal ve svém facebookovém příspěvku.

Za varování před nárůstem počtu pozitivních případů ale nesklidil uznání a potlesk, ale naopak čelí výhrůžkám za hranicí zákona. "Chápu, že předpovídat čtvrtou vlnu epidemie a mluvit o nové dvakrát nakažlivější mutaci viru není úplně populární. Prognózy však nemají strašit, ale dělají se proto, abychom se právě těm špatným scénářům vyhnuli. Je snadné říkat to, co lidé chtějí slyšet - typu, že covid je běžné respirační onemocnění, nic mimořádného, virus zmizí do Vánoc či že máme zázračný lék Isoprinosine... Nic z toho sice není pravda, ale poslouchá se to lépe," vysvětlil Petr Ludwig, proč zveřejnil svou predikci vývoje epidemie, který si už od loňského března vyžádala přes 14 tisíc lidských životů.

Důležitou hodnotou v mém životě je umět říkat i věci nepopulární. Za včerejšek jsem dostal několik výhružek a přání...

Zveřejnil(a) Petr Ludwig dne Pondělí 18. ledna 2021

Že ke čtvrté vlně patrně dojde, se pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil i evoluční biolog Jaroslav Flegr, který podobně jako Ludwig v minulosti zvládl poměrně přesně predikovat vývoj epidemie. "Bojím se, že ke čtvrté vlně může dojít. V okamžiku, kdy se nám tady rozšíří nová mutace viru a zaručeně se rozšíří, tak vzroste infekčnost. A opatření, která zabírají, zabírat v té době už nebudou," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Od březnového začátku epidemie odhalily laboratoře v Česku 891.852 nakažených. Více než 732.000 z nich se už z nemoci vyléčilo. V zemi je aktuálně zhruba 145.000 nakažených, většina s lehkým průběhem. V těžkém stavu je v nemocnicích 1081 lidí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.