Kvůli tumoru na obličeji ho lidé nazývali ďáblem. Jeho obličej změnila až nákladná operace

Ashok před prvním zákorkem, který mu výrazně pomohl.
Ashok před prvním zákorkem, který mu výrazně pomohl.
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 10. 2020

Nepálec žil dlouhé roky s obrovským nádorem na obličeji, který mu zakrýval polovinu tváře. Kvůli němu oslepil na jedno oko. Šedesátiletého účetního Ashoka Shrestha trpícího neurofibromatózou, která způsobuje tvorbu nádorů na nervových tkáních, lidé označovali za ďábla. Teď má za sebou několik úspěšných zákroků, které ho vrátily do běžného života.

Nepálec si vytrpěl v životě obrovská muka. Naštěstí díky crowdfundingové kampani se mu splnil sen a podstoupil sérii operací u specialisty v Chicagu, který mu obří tumor na obličeji odstranil.

Než se tak stalo, rozhodně neměl na růžích ustláno. Řada lidí ho označila za ďábla, stal se pro jiné atrakcí, když si ho na veřejnosti fotili. Nejhorší rána pro Ashoka Shrestha byla, když jeho otec zemřel na infarkt a jeho matka následně podlehla krvácení do mozku. Zároveň se musel vyrovnat se svým životním osudem, kdy se mu zhoršoval jeho zdravotní stav a prošel si řadou neúspěšných operací.

"Když mi byly dva roky, lékař z Londýna přijel do Nepálu a já jsem podstoupil první operaci. Nádory ale stále rostly. Do třiceti let se nic nezměnilo a pak jsem podstoupil další operace v Indii, kde se lékaři pokusil odstranit nádor, který mi zakrýval polovinu obličeje. Ani tyto operace v Indii nepomohly. Lidé se mě začali bát, zejména toho, jak vypadám," uvedl ke své minulosti muž, který je vděčný za to, že dočkal úspěšného zákroku, který ho vrátil na plno do života.

Mým snem je založit nadaci, která by lidem, jako jsem já s neurofibromatózou, pomohla najít zaměstnání a podporu potřebnou pro život," dodal Ashok, kterého v budoucnu čekají ještě zákroky, které ho mají definitivně zbavit všech tumorů.

V březnu 2018 podstoupil Ashok první operaci a od té doby podstoupil dalších pět zákorků, díky nimž se velikost jeho nádoru zmenšila o 90 procent.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.