Laboratoře v letošní sezóně nezaznamenaly případ chřipky. Vidíme pozitivní vliv roušek, říká Roman Prymula

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto.cz

Laboratoře v Česku nezaznamenaly v uplynulé sezóně ani jeden případ viru chřipky. Vyplývá to ze zhodnocení chřipkové sezóny 2020 až 2021, kterou vypracoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). V loňské sezóně odborníci zaznamenali asi 300 závažných případů chřipkové infekce, kdy museli být pacienti hospitalizováni na jednotce intenzivní péče. Z nich 58 infekci podlehlo, uvedla ČTK. "Jednoznačně vidíme pozitivní vliv roušek a respirátorů," vysvětlil zmizení chřipky pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (57).

"V České republice v rámci sítě laboratoří spolupracujících s Národní referenční laboratoří pro chřipku a nechřipkové respirační viry nebyl v sezoně 2020 až 2021 zaznamenán jediný pozitivní záchyt viru chřipky," uvádí se ve zprávě, kterou vypracovala vedoucí laboratoře Helena Jiřincová a Jan Kynčl z oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ.

Nezaznamenání nákazy chřipkou neznamená, že se v Česku vůbec nevyskytla. Podle epidemiologa mají na zmizení chřipky velký podíl protiepidemická opatření přijatá v souvislosti s nemocí covid-19. "Jednoznačně vidíme v souvislosti s chřipkou pozitivní vliv roušek a respirátorů, kdy chřipka byla velmi limitována ve stávající sezoně," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Nedá se počítat s tím, že následující sezóna bude stejná a SZÚ nezaznamená pozitivní záchyt viru. Opatření totiž budou postupně rozvolňována a ochranu úst a nosu nebudeme nosit navždy a na tolika místech, jako dosud. "Protože jistě nebudeme nosit tyto ochranné pomůcky po zbytek života, zase se vrátí," doplnil Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz k chřipce.

Česko prochází obdobím, kdy každoročně lékaři zaznamenávají nástup epidemie chřipky. Letos...

V Česku je kvůli šíření covidu-19 omezeno shromažďování lidí, nařízeno nošení roušek či respirátorů, je zavřena část škol, obchodů a služeb a někteří lidé pracují z domova. Pandemie měla podle zprávy vliv i na sběr dat o chřipce, protože lidé zřejmě při některých obtížích nevyhledali zdravotní péči. Ve srovnání s předchozími sezónami tak laboratoře dostaly k posouzení asi o pětinu méně vzorků.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.