Ladislav Vízek o brutalitě v Glasgow. Za Šmicra jsem se omlouval. Ponižovat se nebudeme, říká

Ladislav Vízek a Vladimír Šmicer
Ladislav Vízek a Vladimír Šmicer
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 4. 2021

Utkání v Glasgow stále není dohrané a pořád se čeká na to, jakým způsobem UEFA potrestá slova Ondřeje Kúdely a brutální hru skotského týmu. Situaci bedlivě sleduje také Ladislav Vízek (66), který nezastírá, že se dokonce pohádal se zetěm Vladimírem Šmicrem (47). "Za »zeťáka« jsem se omlouval. On to pak i schytal od slávistického jádra," řekl Ladislav Vízek pro ŽivotvČesku.cz a přidal několik postřehů, jak situaci kolem údajného rasismu vnímá.

Slavia Praha se chystá na čtvrtfinále Evropské ligy, kde změří síly s Arsenalem. Do té doby by měla UEFA vynést verdikt nad Ondřejem Kúdelou a zhodnotit brutalitu týmu Glasgow Rangers. Pražský tým se na hřišti Arsenalu představí už 8. dubna. V té době už by sešívaní měli vědět, zda Ondřej Kúdela bude potrestán za údajný rasistický výrok a také to, jak se komise postaví k tomu, že v útrobách stadionu byl právě Kúdela zřejmě napaden pěstmi.

Na vyhecované utkání v Glasgow má památku také brankář Ondřej Kolář, kterému Kemar Roofe prokopl čelní dutinu. K ostrému zápasu se pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil bývalý fotbalový reprezentant Ladislav Vízek, který také popsal, že doma bylo trochu dusno, protože jeho zeť Vladimír »Šmíca« Šmicer má napojení na anglický fotbal a na některé věci se dívá jinak.

Slavia Praha se chystá znovu na Britské ostrovy. Má podle vás ve čtvrtfinále Evropské ligy proti Arsenalu šanci? Případně jak velkou.

Viděl jsem, jak na Arsenalu hrál Liverpool (utkání skončilo z pohledu Arsenalu 0:3, pozn. red.) a pak jsme se o tom bavili s Vláďou Šmicrem, Horstem Sieglem a Ivanem Haškem. Shodli jsme se, že Slavia rozhodně není odepsaná. Arsenal má v této sezoně obrovské problémy. Ale »Šmíca« také někde četl, že se na ligu už ani tolik nesoustředí, že za nejdůležitější zápas berou nyní Slavii. To je nepříjemné zjištění. Ale stejně si myslím, že Arsenal je letos špatný. Slavie jede na vlně a bez šancí rozhodně není ani na Arsenalu. Porazili Leicester, porazili Glasgow, prostředí na Britských ostrovech znají a odepsaní do Anglie určitě nejedou. Možná je to odvážné, ale já to vidím na šance 50 na 50. Hra Slavie je v poslední době skvělá a moc se mi líbí.

Ondřej Kolář si z Glasgow přivezl po brutálním zákroku zlomeninu čelní kosti. Kdo by podle vás měl chytat?

Kdo by měl chytat, je složitá otázka. Ondru Koláře hodně uznávám, jako gólman se mi moc líbí. Jen vždycky trnu, když přes něj hrají malé domů a zapojuje se do rozehrávky, to se mi nelíbí a až potkám Jindru Trpišovského, tak mu to musím říct. Tohle stálo Slavii už plno gólů a je to úplně zbytečné, míč musí jít rychle z vápna. On mi to zase Jindra Trpišovský nějak vysvětlí, ale stejně se mi to nelíbí. Jako gólman je ale Kolář skvělý. Matyáš Vágner je také výborný, říká se, že jednou bude dobrý jako Petr Čech, ale na zápas s Arsenalem bych chtěl, aby byl k dispozici zkušený gólman. Myslím si, že Slavia udělá všechno pro to, aby Ondra Kolář mohl s maskou do branky. Zlomenina se snad už zacelila a myslím si, že i on bude chtít nastoupit. Tohle je totiž zápas, na který možná bude Slavia vzpomínat navěky.

Rozvířená je také situace kolem Ondřeje Kúdely, který si podle Glena Kamary v Glasgow neodpustil rasistické poznámky. Měl by Ondřej Kúdela na Arsenalu nastoupit? Není lepší tu rozjitřenou atmosféru začít uklidňovat?

Situaci rozjitřili Skotové a musím říct, že v mých očích hodně upadli a platí to i o ubožáčkovi Stevenu Gerrardovi. Kdybych ho se »Šmícou« někdy potkal, tak si nechám tlumočit a vzkážu mu, že se pořád jen za něco schovávají. Proč by Ondřej Kúdela na Arsenal neměl jezdit? Skotové se za toto jen schovávají, maskují tím svou hru a chování. Já si myslím, že Ondra Kúdela na zápas pojede, Anglie není Skotsko, na Arsenalu to bude mít úroveň. Myslím si, že události z Glasgow se na Arsenalu už řešit nebudou. Já jsem zvědavý, jak na to zareaguje UEFA, jaké tresty vyřkne komise. Tohle se musí vyřešit, nesmí to směřovat k tomu, aby tady v budoucnu jeden tým prohrával, pak řeknou, že jim někdo něco řekl do ucha a odejdou ze hřiště... Tohle je do budoucna hrozně nebezpečné. Znovu říkám, že Skotové za tohle jen schovávají svoji brutální hru. Já to taky zažil, hráli jsme s Glasgow Rangers a taky na nás koukali svrchu, podceňovali nás, že jsme z východního bloku, také to bylo hnusné a dá se to označit za rasismus. Jsem rád, že Kúdela jel s národním týmem do Walesu, všichni pak viděli, jak dostal ubohou úmyslnou ránu od Geretha Balea. A nikdo to neřeší, to je ostuda. My jsme malý státeček, ale nebudeme se přeci nikoho ve sportu bát a ponižovat se, při utkání si mají být všichni rovní. Oni si myslí, že jsou něco víc, ale nejsou. Tak jim zase můžeme ukázat, že úroveň našeho fotbalu špatná určitě není. Tady se kope do našich hráčů, kteří leží na zemi... A to je v pořádku? O tom Steven Gerrard vůbec nemluví. Když si na to vzpomenu, tak mám zase vztek.

Vypadá to, že jste se lehce chytli i s Vladimírem Šmicrem, který přeci jen mluví více diplomaticky...

Já nikdy mstivý nebyl, ale tohle ne. Klidně bych chtěl, až zase budeme hrát s Glasgow, ať je pořádně zkopeme, ať ví, za co to mají. Já trochu vyjel i na »Šmícu«, pořád jen Kúdela, Kúdela... Tak se zkrátka něco stalo, ale to, co se stalo nám, bylo mnohonásobně horší. Já se pak omlouval i Petrovi Švancarovi, že ho v pořadu TIKI-TAKA »Šmíca« uzemňoval. Volal jsme mu, ať se nezlobí, že se za »zeťáka« omlouvám. »Šmíca« pak i na Twitteru od slávistického jádra dostával, že to cítili stejně jako my... Nevím, kde se to ve mně bere, ale jsem pořád rozrušený, když o tom mluvím. Jen ať tam Kúdela jede, tím dokáže, že se nebojí a že nic neřekl, respekt má a ať se neponižuje. »Šmíca« má vazby na Gerrarda, na anglický fotbal, já to chápu, ale někdy je lepší mlčet. Přitom Gerrard čisté svědomí nemá, ten také uměl hrát zákeřně a nyní si hraje na nějakého »slušňáka«. Moc bych si přál, aby si toto jednou o sobě Gerrard přečetl.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.