Ledovka, mráz a sníh: Česko zasáhne pořádná zima. Vyskytnou se nebezpečné jevy, varuje meteoroložka

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 12. 2020

S blížícími se posledními svátky letošního roku každý řeší, jaké bude počasí. Letos si s námi pořádně hraje – jednou je teplo a svítí sluníčko, pak napadne sněhová nadílka nebo pohrozí nebezpečný orkán. Pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka upřesnila, co nám hrozí v následujících dnech a na co se naopak můžeme těšit.

Počasí v Česku bývá zejména v zimním období nevyzpytatelné. Jeden den se lidé radují z pořádné nadílky sněhu a druhý příroda vykazuje na zimu vysoké teploty, které vybízejí vyrazit ven jen tak nalehko. Ale tento týden počasí přinese i úkazy, před kterými meteorologové varují.

"Ke slovu se přihlásí nebezpečné zimní meteorologické jevy jako je náledí nebo mrznoucí mlhy. Od zítřka očekáváme občasné sněžení od nadmořské výšky 500 metrů nad mořem a zejména v jihozápadní části republiky se může opět tvořit sněhová pokrývka. Ve čtvrtek to vypadá i na mrznoucí srážky, takže se bude vytvářet ledovka," řekla meteoroložka Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

"Zatímco poslední dny byla nádherná teplá rána, tak od zítřka už se budou teploty pohybovat v ranních minimech mezi 0 °C až minus 4 °C a v odpoledních maximech v Čechách 1 °C až 5 °C, na Moravě a ve Slezsku 3 °C až 7 °C, ale pak už to do konce týdne »doválčíme« s teplotami mezi 0 °C až 4 °C, v pátek a v sobotu dokonce v jihozápadní části republiky na minus 1 °C," popsala pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka teplotní průměry pro druhý prosincový týden.

Dočkají se Češi nakonec sněhu, který je důvodem k radosti nejen pro milovníky zimních sportů, ale patří také k času Vánoc? "Na horách napadne sníh, ale v těch nižších nadmořských výškách než v horských oblastech bude tát," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.