Lék pro pacienty s covidem míří do Česka. Je však určen jen specifické skupině nakažených

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Publikováno: 16. 2. 2021

Lék na covid-19 s účinnou látkou bamlanivimab od firmy Eli Lilly dorazí do Česka koncem tohoto nebo v příštím týdnu. Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN) v Praze Petr Sulek. Použití zatím neschválené monoklonální protilátky, která zabraňuje vstupu viru do buněk, povolilo před pěti dny ministerstvo zdravotnictví. V první dodávce Česko zakoupilo 500 dávek.

"Lék bude nejdříve centrálně distribuován do lékárny ve FTN. O způsobu jeho poskytnutí do ostatních zdravotnických zařízení se teprve bude jednat, a to podle zájmu, který bude vycházet z indikačních kritérií vytvořených odbornou skupinou při ministerstvu zdravotnictví," informoval v dnešní tiskové zprávě Sulek.

V současné době se podle něj připravují podmínky pro úhradu léku ze strany zdravotních pojišťoven. Server Seznam Zprávy již dříve uvedl, že jedna dávka by měla stát zřejmě 24.000 korun.

Monoklonární protilátka znemožňuje viru vstup do buněk, čímž napodobuje činnost imunitního systému, a zmenšuje rozsah poškození plicní tkáně. Podle výrobce omezuje riziko hospitalizace a úmrtí o 70 procent.

Lék je určený pro pacienty krátce po nakažení covidem-19, kteří mají navíc rizikové faktory, jež jsou rizikem závažnějšího průběhu nemoci. Vhodný je tak hlavně pro pacienty s oslabenou imunitou, kvůli nemoci nebo po transplantaci orgánů. Naopak lidem, kteří už mají rozvinutý zápal plic a potřebují dodávat kyslík, ho lékaři podávat nebudou.

Podle dokumentu, kterým ministerstvo zdravotnictví lék minulý týden dočasně povolilo, nesmí být podávaný od pozitivního testu déle než než tři dny a déle než sedm dní od začátku příznaků. Doporučený je také pro pacienty aktuálně léčené pro onkologické nebo hemato-onkologické onemocnění, s chronickou obstrukční nemocí v určitých stádiích nebo na dialýze kvůli omezené funkci ledvin.

Hodí se také pro lidi s astmatem na biologické léčbě, se zánětem cévní stěny léčenými kortikosteroidy nebo kombinací imunosupresivních léků, lidem s trombolifií ve zvýšeném riziku vzniku krevní sraženiny nebo s plicní hypertenzí. Podávat by se mohl lék také lidem s BMI nad 40, tedy s morbidní obezitou.

Použití zatím neregistrovaných léků v ČR umožňuje zákon o léčivech po vyžádání stanoviska Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Podle zákona pak výrobci ani zdravotníci nenesou odpovědnost za případné důsledky jeho použití. Ministerstvo minulé pondělí informovalo, že kromě léku od Eli Lilly doporučí také látky casirivimab a imdevimab od firmy Regeneron. Tomu dal kladné stanovisko už SÚKL.

V současné době je oficiálně na léčbu nákazy novým typem koronaviru schválený jediný lék, látka remdesivir od firmy Gilead Sciences. Od začátku epidemie se objevilo několik léčiv, ve které lékaři vkládali velké naděje, u žádného se zatím očekávání nenaplnila.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.