Lékař vysvětlil, proč je covid nebezpečný pro obézní lidi. Imunita má v jejich těle spoustu práce, říká
Staří lidé, osoby se sníženou imunitou a obézní lidé. To jsou tři skupiny populace, na které má koronavirus nejhorší dopad. Imunolog Jiří Šinkora vysvětlil, proč je onemocnění covid-19 pro lidi trpící obezitou tak nebezpečné. "Problém je, že obézní lidé své tělo neudýchají už před setkáním s virem," řekl pro ŽivotvČesku.cz lékař.
Obezita je v moderní společnosti velkým problémem a podle údajů České lékařské společnosti k roku 2019 bylo v Česku obézních 71 procent mužů a 56 procent žen. Situace se nezlepšila ani v době pandemie, právě naopak. Omezení sportovního života i nárůst práce z domova vedli u mnoha lidí k tomu, že přestali jíst a žít zdravě. Podle průzkumu agentury Ipsos zhruba třetina Čechů v době pandemie přibrala, a to v průměru o šest kilogramů, což není zanedbatelné.
Nejrizikovějším faktorem při boji s koronavirem je věk, na druhém místě je pak obezita. I s těžkým průběhem onemocnění se podle lékařů lépe vyrovnává štíhlý člověk. U obézních lidí vzniká větší riziko srážení krve, hůře se také v jejich případě ventiluje i polohuje.
Imunolog Jiří Šinkora pro ŽivotvČesku.cz vysvětlil, že u lidí s nadváhou má virus k dispozici větší »hřiště« a lidská imunita má více »práce«.
"Obezita v souvislosti s covidem je poměrně těžká otázka. Já si myslím, že obézní lidé tělo neudýchají i před setkáním s virem. Imunita musí chránit i jejich obézní tkáň. Je rozdíl, když člověk váží 80 kg a když váží 160 kg. Tady se mluví hodně o tom, že covid je kvalitativní záležitost, ale málo se mluví o tom, že je také kvantitativní záležitostí - kolik prostoru imunita chrání a proti kolika virům. V podstatě u obézního člověka je to »hřiště« pro virus větší. Krev musí zásobovat větší objem těla, buňky, které ohledávají napadení jiných buněk, toho mají více na práci," vysvětil pro ŽivotvČesku.cz respektovaný imunolog.
"Málo se mluví o tom, že to není jen kvalitativní věc, zda infekci dostanete, či nedostanete. Je to také kvantitativní věc - tedy jak vysoká je infekční dávka. Je obrovský rozdíl, zda na vás někdo kýchne tisíc partikulí toho viru, nebo sto tisíc. To je startovní bod. On je rozdíl, když vám virus napadne 100 buněk nebo 10 tisíc buněk. Startovní bod může rozhodovat o tom, jaký bude mít infekce průběh. Těch obránců - »zabíjecích« buněk máte v těle omezené množství. V tu chvíli se rozdávají karty ohledně typu průběhu," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jiří Šinkora.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.